Ilgaz Dağı'nın güney aklanındaki orman toplumları ve silvikültürel özellikleri
Vegetation types of south catchment area in Ilgaz Mountain and their silvicultural characteristics
  1. Tez No: 105406
  2. Yazar: M. NURİ ÖNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLEN ÖZALP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET Bu çalışma, İlgaz Orman İşletme Müdürlüğü Yenice Orman İşletme Şefliği sınırları içerisinde yer alan İlgaz Dağının Güney Aklanındaki orman toplumları ve bu toplumların silvikültürel özelliklerini belirlemek amacıyla ele alınmıştır. Bu amaç doğrultusunda, öncelikle alanda 153 adet örnek alan alınmıştır. Daha sonra bu örnek alanlardaki vejetasyon alımları tablolarda biraraya getirilmiş, Braun-Blanquet yöntemi ile değerlendirilmesi sonucunda yedi adet orman toplum birimi belirlenmiştir. Belirlenen orman toplum birinûeriAstragalus nitens - Paliurus spina-christi Toplumu, Quercus petraea- Pinus nigra Toplumu, Pinus sylvestris-Pinus nigra Toplumu, Nepeta racemosa-Pinus sylvestris Toplumu, Abies bornmülleriana- Pinus syhestris Toplumu, Daphne pontica- Abies bornmülleriana Toplumu ve Astragalus angustifolius- Juniperus communis subsp. nana Toplumu' dur. Söz konusu toplumların silvikültürel özelliklerini belirlemek amacıyla; her bir toplum birimine ait meşcere profili ve bu profillerin tepe izdüşümleri çizilmiş; ağaç sayısı, ağaç varlığı, katillik durumları, toplam göğüs yüzeyi, biyolojik üst boylar, çaplar, yaşlar belirlenerek toplum içindeki ve diğer toplumlar arasındaki ilişkiler ortaya konmuştur. Ayrıca toplum birimlerinin toprak özelliklerinin belirlenmesi amacı ile, yine her bir toplum birimi için birer adet toprak profili açılarak örnekler alınmıştır. Belirlenen orman toplum birimleri, silvikültürel özellikleri bakımından farklılıklar göstermektedir. Üst ağaç katımn örtme yüzdesi en yüksek olan toplumlar Pinus sylvestris-Pinus nigra Toplumu, Nepeta racemosa-Pinus sylvestris Toplumu, Quercus petraea- Pinus nigra Toplumu' dur. Bu toplumları Abies bornmülleriana- Pinus sylvestris Toplumu ve Daphne pontica- Abies bornmülleriana Toplumu izlemektedir. Astragalus nitens - Paliurus spina-christi Toplumu ve Astragalus angustifolius- Juniperus communis subsp. nana Toplumunda ağaç katında bireylerin bulunmaması nedeni ile değerlendirmeye alınmamışlardır. Araştırma sonucu elde edilen veriler, toplumlardaki ağaç türlerinin karışım ve katillik durumları, tepe biçimlenmeleri ve gövde kaliteleri, büyüme güçleri ve doğal gençleşme durumları, orman toplumlarının ekolojik ve silvikültürel özelliklerini ortaya koyma amacı doğrultusunda tartışılmış ve araştırma alanında belirlenen orman toplumlarının silvikültürel geleceklerine ilişkin önerilerde bulunulmuştur. VII
Özet (Çeviri)
SUMMARY Vegetation Types of South Catchment Area in Ilgaz Mountain and Their Silvicultural Characteristics This study was conducted in order to determine vegetation types and their silvicultural characteristics of catchment area in Ilgaz Mountain which is located in Yenice territorial division of Ilgaz Forest Enterprise. A total of 153 samples areas were examined and then 7 vegetation types were determined according to Braun Blanquet method. Determined forest community units are: Astragalus nitens - Paliurus spina- christi community, Quercus petraea- Pinus nigra community, Pinus sylvestris-Pinus nigra community, Nepeta racemosa-Pinus sylvestris community, Abies bornmulleriana- Pinus sylvestris community, Daphne pontica- Abies bornmiilleriana community and Astragalus angustifolius- Juniperus communis subsp. nana community. In order to find out silvicultural characteristics of vegetation types, stand profiles, their crown projections were drawn for each vegetation types and relations among vegetation types and with other vegetation were found by determining number of trees, tree volume, stratum, total basal area, biological top height, diameters and ages of trees. Moreover, to find out soil characteristics in these vegetation types a total of 7 soil profiles from each vegetation types were also dug. Determined forest community units have difference according to silvicultural characteristics. Forest communities which have the highest cover percentage of overstory trees are: Pinus sylvestris-Pinus nigra community, Nepeta racemosa-Pinus sylvestris community and Quercus petraea- Pinus nigra community. Abies bornmulleriana- Pinus sylvestris community and Daphne pontica- Abies bornmulleriana communities follow the former communities. Astragalus nitens - Paliurus spina-christi community and Astragalus angustifolius- Juniperus communis subsp. nana communities were not evaluated because of having no overstory trees. Results were discussed in order to determine the situation of stratum and mixture of forest tree species, canopy structures and stem quality, growth potential and natural regeneration ability, ecological and silvicultural properties of vegetation types and some suggestions were made concerning silvicultural futures of vegetation types in the research area. VIII