Çift katmanlı polimerik materyallerin sentezi , karakterizasyonu ve özelliklerinin incelenmesi
Preparation, characterization and investigation of double layered polymeric materials
  1. Tez No: 105446
  2. Yazar: FATMA BİLGE EMRE
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ERGUN EKİNCİ, DOÇ.DR. M. ENGİN ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, poli(o-/oludin)- poli(/»-fenilendiamin) ve poli(o-foludin)- poli (o-fenilendiamin) polimer elektrotları; sabit potansiyelde çalışma elektrodu olarak platin kullanılmak suretiyle elektrokimyasal polimerizasyon yöntemiyle hazırlanmıştır. Hazırlanan çift katmanlı her iki polimer elektrotların askorbik asit, okzalik asit ve H2O2 gibi elektroaktif türlere karşı seçimli geçirgenlik karakteristiklerini etkileyen faktörler sistematik bir yaklaşımla optimize edilmiştir. Deneysel sonuçlardan her iki polimer elektrodun askorbik asit ve okzalik asit 'i geçirmediği, ancak H2O2 için ise düzenli yanıtlar verdikleri görülmüştür. Özellikle, poli(o-toludin) çalışma elektrodu kullanılarak yapılan enzim immobilizasyonu sonucunda hazırlanan poli (o-toludin)-poli (o-fenilendiamin)-GOx enzim elektrodunun beklendiği gibi askorbik asit ve okzalik asite yanıt vermediği, glukoza ise düzenli yanıtlar verdiği bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: poli(o-toludin), poli(o-fenilendiamin), poli(m-fenilendiamin) çift katmanlı polimerik membran, enzim elektrot, amperonjetrilr^.^ biyosensör. /'. " - : \ t! r? i: ? : ((
Özet (Çeviri)
In this work, poly(o-toluidine)-poly(/n-phenylenediamine) and poly(o- toluidine)-poly(o-phenylenediamine), polymer electrodes were prepared by electrochemical polymerization method using Pt electrode as working electrode at constant potential. The factors affecting permselectivity characteristics to electroactive species such as ascorbic acid, oxalic acid and H2O2 of the prepared double layered-polymeric electrods, were optimized systematically. From the experimental results, it was found that ascorbic acid and oxalic acid could not pass through polymeric films. Also, it was seen that regular responses for H2O2 injuctions. As a result, it was found that poIy(o-toluidine)-poly(o-phenylenediamine)-GOx enzyme electrode prepared by enzyme immobilization using poly (o-toluidine) working electrode gave regular responses for the glucose injections, as expected. KEYWORDS: poly (o-toluidine), poli(o-phenylenediamine), poli(w-phenylenediamine) double-layered polymeric materials, enzyme electrode, amperometric biosensor. / *''?? n: t; ; !. V"