Fuzzy lojik denetleyicili su sıcaklık kontrolü
Water temperature control based on fuzzy logic controller
- Tez No: 105462
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER FARUK ÖZGÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi FUZZY LOJİK DENETLEYİCİLİ SU SICAKLIK KONTROLÜ F. Ahmet Çok İnönü Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektrik-Elektronik Anabilim Dalı 73 + vi sayfa 2001 Danışman: Y.Doç.Dr. Ö. Faruk Özgüven Son yıllarda fuzzy lojik kontrol yoğun bir araştırma konusu olup ve aynı zamanda uzman bilgilerin kullanımı için oldukça kullanışlı yöntemlerden birisi durumundadır. Fuzzy lojik kontrol genellikle matematiksel olarak zor modellenen ve uzman operatörlerinin yerine kalite kazanılması istenilen sistemlere uygulanmaktadır. Global olarak, kararlı fuzzy lojik kontrol sisteminin tasarımı bir açık çevrim problemi olarak son yıllara kadar gelişmesi devam etmiştir. Bu çalışmada suyun sıcaklığının, fuzzy merkezi içeren ST52 mikrodenetleyicisi kullanarak öngörülen sabit sıcaklıkta tutulması hedeflenmiştir. Bu sitem DC motor, redüktör ve potansiyometre ile modellenmiş olup, bu model üzerinde uygulama çalışması yapılmıştır. Mikrodenetleyiciler içerisinde bir çok çevre birimlerini içerdikleri ve hızlı işlem yapabilme kapasitesine sahip oldukları için endüstride vazgeçilmez bir kontrol elemanı olmuşlardır. ANAHTAR KELİMELER: Fuzzy Küme Teorisi, Sözel Kurallar ve Üyelik Fonksiyonları, Fuzzy Çıkarım, Fuzzy Lojik Kontrol, Fuzzy İşlemci, Mikrodenetleyici, Bulanıklaştırma, Netleştirme >"^SiBS!SS««e4'
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M.Sc. Thesis WATER TEMPERATURE CONTROL BASED ON FUZZY LOGIC CONTROLLER F.Ahmet Çok İnönü Üniversitesi Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Electric-Electronic 73 + vi pages 2001 Supervisor: Assist. Prof. Dr. Ö. Faruk özgüven Recently, the Fuzzy Logic Control has been a subject of intense research and at the same time one of the most useful method for utilising expert knowledge. Fuzzy Logic Control is generally applicable to plants that are mathematically poorly modelled and where experienced operators are available for providing qualitative guiding. The design of the globally stable fuzzy control system was an open problem until recent efforts presented. Objective of this study is to set the temperature of water to a desired constant value using the ST52 microcontroller which is built in the fuzzy core. The system is modelled with a DC motor, redictor and a potentiometer. Using the model application studies were carried out. Since they include many peripheral unite and they have capacity of fast performance, the microcontrollers become giving up control element in industry. KEYWORDS: Fuzzy Set Theory, Linguistic Rules and Membership Functions, Fuzzy Inference, Fuzzy Logic Control, Fuzzy Processor, Microcontroller, Fuzzification, Defuzzification.