Bulanık mantık tabanlı–uzaktan erişimli sera otomasyonu
Fuzzy logic based-remote access greenhouse automation
- Tez No: 442730
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAMAZAN ŞENOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Teknik Eğitim, Electrical and Electronics Engineering, Technical Education
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Seralar; bitkisel üretimin, iyileştirilmiş çevresel koşullarda gerçekleştirildiği ortamlardır. Ayrıca dış ortamın bitkilere olumsuz etkilerinin olabildiğince sınırlandığı kontrollü ortamlar olarak da bilinmektedir. Seralarda üretim alanından daha verimli faydalanmak ve üretim maliyetlerini düşürmek amacıyla hem ziraat hem de otomasyon alanlarında çalışmalar devam etmektedir. Seralarda bitkinin yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmesi için sulama, gübreleme, ışıklandırma, ısıtma, havalandırma vb. bileşenlerin bitki türüne uygun olarak ayarlanması gerekmektedir. Bu amaçla bulanık mantık ve yapay zekâ tekniklerinden yararlanılarak daha hassas ve ekonomik bir kontrol işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Bu çalışmada endüstriyel denetim sistemlerinde yaygın olarak kullanılan PLC (Programlanabilir Lojik Controller) ile bir sera sistemi kontrolü gerçekleştirilmiştir. Sera sisteminde kontrol işlemi PLC ve bulanık mantık yapısı kullanılarak 3G ile uzaktan kontrol ve izleme sağlanmıştır. Gerçekleştirilen sistemde insan gücüne gerek kalmadan sera içindeki tüm iklimlendirme gereksinimlerini yapılmıştır. Tüm sistem bulanık mantık denetleyicisi tarafından kontrol edilmiştir. Bununla beraber insan gücü, sadece ürün hasat zamanında gerekli olmaktadır. Kontrol edilen sistemde; sıcaklık, nem ölçümleri ve sulama, sisleme, havalandırma, ısıtma işlemleri bulanık mantık tabanlı olarak işletilmiştir. Ayrıca, internet üzerinden kontrol ve izleme işlemi için, WebSera isimli bir yazılım geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
A greenhouse is an ambient, in which plants requiring regulated climatic conditions are grown. It carries on high tech production facilities that benefit both from advancements in the fields of agriculture and industrial automation in greenhouse. It carries on for vital activities of plant irrigation, fertilization, lighting, heating, ventilation, etc. which should be adjusted according to the plant species. For this purpose, it carries out benefit of the fuzzy logic and artificial intelligence techniques more sensitive and economical a control process. In this study, an industrial Programmable Logic Controller (PLC) was used in greenhouse environment management. It carries out a greenhouse control system with PLC where commonly used in industrial audit systems. It is provided remote control and monitoring with 3G using PLC and fuzzy logic in greenhouse systems. It was controlled by fuzzy logic controller whole system. However, manpower is only required harvest. A fuzzy logic control algorithm used to operate greenhouse by controlling temperature, moisture, irrigation, fogging, ventilation and heating. Additionally, WebSera named software has been developed on internet for the control and monitoring process.