Türbin-jeneratör sisteminin neuro-fuzzy denetleyici ile kontrolü
Controlling turbine-generator system using neuro-fuzzy controller
  1. Tez No: 196867
  2. Yazar: SÜMEYRA KAVRUK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖMER FARUK ÖZGÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZETYüksek Lisans TeziTÜRBİN-JENERATÖR SİSTEMİNİN NEURO FUZZY DENETLEYİCİ İLE KONTROLÜSümeyra Kavrukİnönü ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüElektrik Elektronik Anabilim Dalı54 + ix sayfa2005Danışman: Yrd. Doç. Dr. Ö. Faruk ÖzgüvenBu tezde, neuro-fuzzy kontrol tekniği kullanılarak hidroelektrik güç santrali için hidro-türbin hız kontrolü gerçekleştirilmiştir.Neuro-fuzzy kontrol tekniğinin yapı taşları olan fuzzy lojik ve sinir ağları incelenmişve fuzzy lojik kontrol ile yapay sinir ağlarıyla kontrol teknikleri ele alınmıştır. Neuro-fuzzykontrol metodu olarak ANFIS metodu seçilmiştir. ANFIS yapısı ve ANFIS öğrenmealgoritması incelenmiştir.Hidrolik sistem parametreleri incelenip hidro-türbin hız kontrolü için neuro-fuzzykontrol tekniği uygulanmıştır.ANAHTAR KELİMELER: Sinir ağları, fuzzy,ANFIS, türbin, hidroelektrik, jeneratör
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMs.D.ThesisCONTROLLING TURBINE-GENERATOR SYSTEM USING NEURO-FUZZYCONTROLLERSümeyra Kavrukİnönü UniversityGraduate School of Natural and Applied SciencesDepartment of Electrical Electronical54 + ix pages2005Supervisor: Assist. Prof. Dr. Ö. Faruk ÖzgüvenIn this thesis study, hydro-turbine speed control was achieved for hydroelectric powerplant by using neuro-fuzzy control method.Fuzzy logic and neural network that are base of neuro-fuzzy control method wereexamined. Then Fuzzy logic control and neural network control were examined. ANFISmethod was chosen as neuro-fuzzy control method. ANFIS structure and ANFIS learningprocedure were examined.Hydrolic system paremeters were examined and neuro-fuzzy control method wasapplied for hydro-turbine speed control.KEYWORDS : Neural network, fuzzy, ANFIS, turbine, hydroelectric, generator