PLC uygulamaları ' Orta ölçek bir kuruyemiş fabrikasında çekirdek üretim otomasyonunun PLC ile çözümü'
PLC applications 'on the nuts factory with middle scale the solution with PLC the nucleus production automation'
- Tez No: 105481
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. İBRAHİM ESKİKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Anahtar Kelimeler : PLC, CPU 212, Kontrol sistemleri. Otomasyon Bu tez 5 bölümden oluşmaktadır. Bölüm 1 de ; tezin amacı, PLC hakkında kısa bilgi, PLC mantığı ile kontaklı kumanda devresi arasındaki fark ve PLC lerin avantajları hakkında bilgileri içermektedir. Bölüm 2 de ; PLC nin donanım elemanları,, yazılım, programlama, iç yapısı PLC nin temel özellikleri, PLC de kullanılan komutlar zaman röleleri, sayıcılar, karşılaştırma komutları, Şifre ile PLC yi korumak, Programın çalışmasını Bilgisayar üzerinden simülasyonunu izlemek ve bunların nasıl programlanması hakkında bilgileri içermektedir. Bölüm 3 de ; Orta ölçek kuruyemiş fabrikasındaki verilerin. Otomasyonda ilk önce sistemin çalışma biçimi, makinalann yerleştirilmesi, gerekli hesaplamalar, sistemin otomasyonunu gerçekleştirmek için gerekli programın yazılmasından oluşmaktadır. Bölüm 4 de ; S7-200 serisi PLC kullanılarak Bir kuruyemiş fabrikasında çekirdek üretimin nasıl gerçekleştirildiğine dair bir otomasyon projesinden oluşmaktadır Bölüm 5 de Sonuç Bölümünde ise ; Çekirdek üretim otomasyonunda yapılan işlemler den alman sonuçlar, yapılabilecek değişiklikler hakkında önerilerden oluşmaktadır. VII
Özet (Çeviri)
SUMMARY“On the nuts factory with middle scale the solution with pic the nucleus production automation.”Key Words - PLC, CPU 212, automation In this study I'm telling about the production of seed with PLC automation in a dried froit factory. I told about processes, calculations and solutions of the transfenig classical way of this work (seed production) to the PLC automation. I used Simatic S7-200 CPU 212 model in this project. vm