Analysis of conventional low voltage power line communication methods for automatic meter reading and the classification and experimental verification of noise types for low voltage power line communication network
Konvansiyonel alçak gerilim güç hatları kullanılarak otomatik sayaç okuma metodlarının analizi ve alçak gerilim güç hatlarındaki gürültü tiplerinin sınıflandırılması ve analiz edilmesi
- Tez No: 238304
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN SEVAİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 268
Özet
Bu tezde düşük voltajlı güç hatları üzerinden bilgi aktarımı metodlari otomatik sayaç okuma uygulamaları ekseninde incelenmiştir. Ayrıca düşük voltajlı güç hatlarında görülen gürültü tipleri sınıflandırılarak ve deneysel olarak doğrulanmasına çalışılmıştır. Uzaktan sayaç okuma metodu, elektrik sayaçları tarafından okunan elektrik tüketim verilerinin gerçek zamanda PLC (Power Line Carrier) ortamı ile AG (Alçak Gerilim) hatları üzerinden düşük bir veri iletişim hızı ile önce mahalli bir bilgisayara aktarılmasını ve buradan da daha yüksek bir veri iltişim hızı ile şirketin ana bilgisayarına aktarılmasını öngörmektedir. Bu metod ile, elektrik dağıtımında abone tahakkukunda daha etkin bir izleme, veri toplama, abone davranışları hakkında daha detaylı ve etkin bir şekilde bilgi sahibi olunması mümkündür. Uzaktan sayaç okuma metodu ile, elektrik dağıtım sistemi kontrol ve işletme teknolojisinde yeni bir işletme ve sistem denetim anlayışı öngörülmektedir. Teorik çalışmalar, ODTÜ Elektrik Makineleri ve Sürücüleri ve de Hadımköy MAKEL fabrikalarında yapılan laboratuvar deneyleriyle Türkiye düşük voltajlı güç şebekesi üzerinde doğrulanmıştır. Şebekenin tek faz voltajı, faz nötr arasında ölçülerek değişik gürültü kaynaklarının etkileri gözlemlenmiştir. Oluşan voltaj ve güç spektrumları zaman ve frekans ekseninde kaydedilmiştir. Zaman ekseninde kaydedilen voltaj ve güç spektrumları frekans eksenine MATLAB programının Fast Fourier Transform özelliği kullanılarak çevrilmiştir. Deneysel sonuçlar teorik bulgularla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the conventional low voltage power line communication methods is investigated in the axis of automated meter reading applications and the classification and experimental verification of common noise types for low voltage power line communication network. The investigated system provides the real time transmission of electricity consumption data recorded by electricity meters, initially to a local computer via a low voltage line through a low speed PLC (Power Line Carrier) environment and subsequently to a corporate network through a high speed data transmission medium. The automated meter system provides a more effective tracking and data acquisition, a more detailed and vigorous knowledge about consumer behavior for subscriber assessment in electricity distribution in association with a brand new management and system supervision concept in electricity distribution control and management technology. The theoretical studies are experimentally verified for the Turkish low voltage power infrastructure through laboratory experiments performed in METU Electrical and Electronics Engineering Department, Electrical Machines and Drives Laboratory and R&D Laboratories of MAKEL facilities in Hadımköy. The single phase voltage of the mains line between the phase and neutral is monitored to exhibit the disturbing effects of various noise sources. The resulting voltage spectrum is logged by using digital data acquisition devices in time and frequency domain. The waveforms are converted to frequency domain using the Fast Fourier Transform (FFT) functions of the MATLAB. The experimental results are compared to the theoretical findings obtained through literature survey.