Absorpsiyonlu soğutma sistemlerinde yenilikler
The newnesses on the absorption cooling
- Tez No: 105487
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KEMAL ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada soğutma sistemlerinin sınıflandırması yapılmış,absorpsiyonlu soğutma sistemlerinin uygulama alanları ve kullanılan ekipmanların tanıtılması, ayrıca bu bileşenlerin çalışma tarzları yakın olarak incelenmiş ve okuyucuların dikkatine sunulmuştur. Absorpsiyonlu sistemlerin günümüzde hangi ikili eriyiklerle yoğun olarak dizayn edildikleri irdelenmiş ve bu ikili eriyiklerle oluşturulan sistemlerin çalışma biçimleri yakından tanıtılmaya çalışılmıştır. Metal tuzu-amonyak ile çalışan absorpsiyonlu sistemler üzerinde durulmuş ve bu sistemlerin küçük ve orta kapasitelerde mekanik kompresörlü sistemlerle fiyat rekabeti yapabileceği konusu işlenmiştir. Çözücü madde olarak katıların kullanıldığı adsorpsiyonlu sistemleri de konuya yakınlığı nedeniyle işleyiş biçimini anlatan bilgiler verilmiş bu sistemlerin kullanım alanları ve diğer sistemlerle birlikte kombine çalışma olanaklarına değinilmiştir
Özet (Çeviri)
In this work is made the classification of the cooling system, the theory and the application field of the absorption cycle. İt is explained the discribing of the system equipment, properties and processes of homogen binary mixture, theoretical absorption cooling system, Lityum-Bromid - water system, the theory and the application field of the adsorption cooling, and the theory and application field of the metal-salt-amoniak cooling system.