Difüzyonlu absorpsiyonlu mini soğutma sistemlerinde soğurucu akışkanların soğutma performansına etkisi
The influence of absorbents on the cooling performance of diffusion absorption mini-refrigeration systems
  1. Tez No: 397119
  2. Yazar: SİNAN ÖZTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN GÜRÜ, PROF. DR. ADNAN SÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada ticari olarak kullanılan Difüzyonlu Absorpsiyonlu Mini Soğutma sisteminde (DARS) soğurucu akışkanın ısıl performans üzerindeki etkileri deneysel ve teorik olarak araştırılmıştır. Sistemde kullanılan soğutucu/soğurucu akışkan çifti olarak Amonyak/Su ve Amonyak/Su+LiBr belirlenmiştir. Ticari olarak kullanılan bu tip soğutucularda kullanılan soğutucu/soğurucu akışkan çifti amonyak/su (%25+%75)'dur. Bu çalışmada soğurucu akışkan olarak belirli oranlarda (%5, %7 ve %9) LiBr/Su (ticari olarak %54LiBr+%46Su) ilavesi yapılarak soğurucu akışkanın LiBr ve sudan oluşan bir akışkan çifti olması durumuna göre sistemin ısıl performans değerlendirilmesi yapılmıştır. LiBr katkısı ile soğutucu akışkan miktarındaki düşüşe rağmen %5 LiBr/su ilavesinde sistemin ısıl performansında %12 iyileşme olduğu görülmüştür. Böylece sistemde kullanılan LiBr'ün suya göre soğutucu akışkanı absorplama kabiliyetinin daha yüksek olduğu görülmüştür
Özet (Çeviri)
In this study, the influence of absorbent on the thermal performance of using diffusion absorption mini-refrigeration systems was investigated experimentally and theoretically. These types of refrigerators use ammonia/water (%25+%75) commercial fluid pair. The pair of refrigeration/absorbent fluids was determined as ammonia/water and ammonia/water+LiBr in this study. Working fluids were prepared at certain well-defined proportions (%5, %7 and %9) of LiBr/water (commerically %54LiBr+%46 water) solution was added to ammonia/water solution. System thermal performance was evaluated according to different concentrations of absorbent fluid which contains LiBr and water. Despite decreasing amount of refrigerant in the solution when water was added, 5% LiBr/water additive ammonia/water solution increased thermal performance by 12%. The result of the study showed that LiBr has higher refrigerant absorption ability than water in DAR system.