Freze tezgahlarında bilgisayar destekli üretim uygulamasının incelenmesi
The Examination of computer supported production practicing on borer machines
  1. Tez No: 105491
  2. Yazar: MURAT YAKUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET KOLİP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Anahtar Kelimeler : Bilgisayar Destekli Üretim, CNC Freze, ISO Programlama Yöntemi Gelişen teknoloji ile piyasadaki rekabet koşullan gittikçe zorlaşmaktadır. Taleplerin kısa sürede yerine getirilmesi, kalitenin arttırılması, bilgi birikiminin etkin şekilde kullanılabilmesi ve maliyetlerin düşürülebilmesi daha da önem kazanmaktadır. Bunun sonucu olarak şirketler ihtiyaçlarına cevap verecek yeni sistemlerin arayışına girmişlerdir. Bilgisayar destekli tezgahlardaki hızlı gelişmeler işletmelerin bu tezgahların kullanımını arttırmıştır.Hatta NC tezgahlarının kullanım alam orta ve küçük ölçekli işletmelere bile yayılmıştır. Bu çalışmada bilgisayar destekli freze tezgahlarında üretimin nasıl gerçekleştiği incelenmeye çalışılmıştır. Bu doğrultuda CNC freze tezgahlarının kullanılma sebepleri, avantaj ve dezavantajları üzerinde durulmuştur. CNC programlama ilkeleri genel hatları ile incelenmiştir. ISO G kodu programlama esasları özellikle detaylandırılmıştır. Ayrıca Bölüm 6 'da iki ayrı parça için işlemin başından sonuna kadar geçen süreç için gerekli programlama yapılmış ve adım adım işlemleri açıklanmıştır. CNC tezgahlarında üretilen (işlenilen) parçanın işleme maliyetinin hesaplanması ve örnek hesaplama bu çalışmaya dahil edilmiştir. Ayrıca yine son bölümde üretilen kalıp parçasına ait parça programlama örneğine yer verilmiştir. IX
Özet (Çeviri)
THE EXAMINATION OF COMPUTER SUPPORTED PRODUCTION PRACTICING ON BORER MACHINES SUMMARY KEYWORDS : Computer supported production, CNC Borer, Iso Programing method With the developing tecnology, the competition conditions in the market are becoming more difficult. Covering the demand shortest time improving, the quality, using the infarmation in the most effective way decreasing the cost of production is gaining more importance,As a result the comparier are now in the search of new systems thad will answer their needs.The rapid development in the computer supported machines increased the use of these machines in such companies. The use of NC machines even spreaded in the midand smoll sized enterprises. In this vork; how production is managed by computer supperted borer machines is examined. Also the reasons of using CNC borer machines, advantes and disadvantages are studied. In addition the ISO programing method which is one of the programming methods neccessary for production is also examined-Accerding to these studies some examples of programming are givea