Arsenikli kolemanit cevherinden boraks üretimi
The Production of borax from colemanite ore with arsenic
  1. Tez No: 105492
  2. Yazar: AHMET SAKARYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Anahtar Kelimeleri: Kolemanit,boraks,arsenik Ülkemizde rezerv yönünden ve üretim kapasitesi bakımından en önemli kolemanit işletmesi Kütahya ilinin Emet bölgesinde bulunmaktadır. Bu bölgenin rezervi 105 milyon ton civarındadır.Cevher kolemanit ve üleksit içerirken, hissedilir oranda orpiment (As2S.V) ve realgar (AS2S2) şeklinde arsenik içermektedir. Bu çalışmada adı geçen bölgeye ait kolemanit cevherlerinden en fazla arseniğe sahip olanları alınarak boraks üretim çalışmaları yapılmıştır. Kolemanit, sodyum karbonat (Na2CO.O ve sodyum bikarbonat (NaHCC»3) karışımı ile muamele edilerek boraks üretilmiştir. Çalışmaların sonunda özellikle arsenikti olan kısımların seçilerek toplandığı kolemanit cevherinde toplam arsenik miktarının %0,05 dolayında olduğu bulunmuştur. Bu arseniğin üretilen boraksa ise ancak %0.22 oranında geçtiği tespit edilmiştir. IX
Özet (Çeviri)
The Production Of Borax From Colemanite Ore With Arsenic SUMMARY Key words : Colemanke, borax, arsenic. In Turkey, the most important colemanit plant concerning reserve and production capacity locates in Emet region of Kütahya. The reserve of the region is nearly 105 million ton. The ore contains colemanite (AS2S3) iileksit and -arsenic Comparing to others arsenic exsits in a lesser degree in forms of orpiment (AS2S3) and realgar (AS1S2). In this study, it has been tried to manufacture borax which -has the highest degree- of colemanite The source of the colemanite was Emet. Borax was produced by making a hybrid of colemanite with the complex of sodium karbonat (NaiCCh) and Sodyum bi karbonat (NaHCOs). One of the main conclusion of this study is that, the highest rate of the arsenic. in the colemanite the highest degree is about %0,05. Only %0,22 of this arsenic could be transferred into the manufactured borax is another outcome of this thesis.