Enerji iletim hatları üzerinden haberleşme ve veri iletimi
Power line communications and data transmission
- Tez No: 134088
 - Danışmanlar: PROF. DR. M. CENGİZ TAPLAMACIOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
 - Yıl: 2003
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 117
Özet
GÜÇ sistemleri üzerinden haberleşme VE VERİ İLETİMİ ( Yüksek Lisans Tezi) Emre ÖZDEMİR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2002 ÖZET Bu tez çalışmasında, enerji iletim hatları üzerinden haberleşme kavramı ve günümüz iletişim teknolojilerinin içindeki yeri ve önemi nelerdir sorularına, diğer haberleşme yöntemleri ile karşılaştırmalar yapılarak, cevaplar aranmıştır. Enerji iletim hatları üzerinden haberleşmede klasik ve sayısal yöntemler analiz edilmiştir. İletim hatlarında gözlemlenen bazı önemli parametreler ve veri haberleşmesindeki etkileri literatür bilgileri de dikkate alınarak detaylıca incelenmiştir. Enerji iletim hatları üzerinde mevcut kısıtlamalar ve hat parametrelerinin veri iletişimi üzerindeki etkileri, iletişim için uygun görülen modülasyon teknikleriyle birlikte tartışılmıştır. Taşıma hatlarında karşılaşılan en büyük problemlerden birisi gürültüdür. Bu gürültüler haberleşmenin kalitesini düşürdüğü gibi, bazen haberleşmeyi tümüyle engelleyebilmektedir. Mevcut araştırmada fonksiyonel olarak elde edilmiş gürültü modelleri ile uyumlu grafiksel çıktılar Matlab programı yardımıyla simülasyon ortamında elde edilmiştir. Ardından Matlab içindeki Commgui yazılım aracı kullanılarak, matematiksel modellere uygun olduğu ispatlanmış Shot (Vuru) gürültüsü, A sınıfı gürültü ve Arkaplan gürültüsü (AWGN) için FSK (Frekans Kaydırmak Anahtarlama) ve PSK (Faz Kaydırmak Anahtarlama) modülasyontekniklerinin performanslarının karşılaştırmaları yapılmıştır. Karşılaştırmalarda kullanılan M-ary sinyalleşmesinde M değerinin ( Sembol temsil etmede kullanılan bit sayısı), 2 ve 4 için ayrı ayrı grafiksel sonuçları elde edilmiştir. Araştırma elde edilen sonuçların tartışılması ve simülasyon neticeleriyle karşılaştırılması ile tamamlanmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 6080207 Enerji İletim Hatları Üzerinden Haberleşme, PLC 104 Prof. Dr. M. Cengiz TAPLAMACIOĞLU
Özet (Çeviri)
Ill POWER LINE COMMUNICATIONS AND DATA TRANSMISSION ( M.Sc. Thesis) Emre ÖZDEMİR GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2002 ABSTRACT In this thesis work, concept of communication through power transmission lines is examined and the importance of this concept is emphasized by making comparisons with other communication methods and technologies. Also classical and digital methods for power transmission line communications were analyzed. Within this discussion, some important parameters observed on transmission lines, and their affects on data communications were detaily examined considering the current literature. Some of the existing restrictions which are faced with due to the characteristics of power transmission lines and the affects of these restrictions on data communications were discussed considering the related modulation techniques. One of the most important problems of transmission lines is“noise”. Noise not only degrades the quality of communication, but also can prevent communication at all. In this research, noise models functional on related channels were presented as graphical outputs in a simulation environment by using Matlab. Performance analysis and comparison for the modulation methods, FSK (Frequency Shift Keying) and PSK (Phase Shift Keying) were performed for the shot noise, A Class noise and the background noise (AWGN), matching the mathematical models; all of which are done using Commgui software tool in Matlab. Graphical results of M-ary signalling used to make comparisons were obtained separately for each of the MIV values, 2 and 4. (M value is the number of bits that represents the symbol) The research was completed with the discussion of obtained results and comparison of the simulation results. Science code Key Words Page number Adviser 6080207 Power Line Communications, PLC 104 Prof. Dr. M. Cengiz TAPLAMACIO?LU