Tekli ve ikili yansıtıcı antenlerde eşdeğer besleyici ve eşdeğer paraboloid yöntemleri
Equivalent feed and equivalent paraboloid techniques for single and dual reflector antennas
- Tez No: 105587
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM YAZGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
IV ÖZET Yansıtıcı antenlerde odakdışı besleme, açıklık tutulması kaynaklı kayıpları ortadan kaldırabilmek amacıyla sıklıkla kullanılmaktadır. Bu yüzden, odakdışından beslenen yansıtıcıların ışıma örüntülerinin doğru bir şekilde bulunması büyük önem taşımaktadır. Yansıtıcının yakın alamnda kalacak boyutta odakdışına kaymış bir besleyici, odak noktasında yer alan bir eşdeğer besleyici ile modellenebilir. Eşdeğer besleyici, yansıtıcı yüzeyinde, odakdışmdaki besleyicinin oluşturduğuna eşit yüzey akımları oluşturan ve dolayısıyla aynı saçılan alanları oluşturması beklenen, odak noktasında yer alan besleyici modelidir. Fiziksel Optik yaklaşımı ile bulunan ön bölge ışıma örüntüsü eşdeğer besleyici cinsinden hesaplanabilir. İkili yansıtıcılar, özellikle uydu-yer istasyonlarında kullanılan, antenin ışımasını daha kontrol edilebilir hale getiren sistemlerdir. Bu sistemlerin analizine yönelik çok sayıda yöntem geliştirilmiştir. Bu analiz yöntemlerinden biri de, ikili yansıtıcı sisteminin tek bir paraboloidal yansıtıcı antenle modellenmesine dayanan eşdeğer paraboloid yöntemidir. Bu yöntemin kullanımı analizde büyük kolaylık sağlamaktadır. Bu tez çalışmasında 3-boyutta kullanılabilecek eşdeğer besleyici formülasyonu geliştirilmiş ve yansıtıcı antenlere uygulanmıştır. İkili yansıtıcı antenlerde Eşdeğer Paraboloid yöntemi kullanılarak Fiziksel Optik İntegraliyle ana huzme etrafında ışıma örüntüsü bulunmuş, Eşdeğer Besleyici ve Eşdeğer Paraboloid yöntemlerinin bir kombinasyonu odakdışından beslenmiş ikili asimetrik yansıtıcı anten sistemine uygulanmıştır. Anahtar Kelimeler : Yansıtıcı Antenler, İkili Yansıtıcılar, Asimetrik Yansıtıcılar, Eşdeğer Besleyici, Eşdeğer Paraboloid
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Off-focus feeds are widely used in reflector antennas to prevent the losses due to the aperture blockage effects. Therefore, It's very important to find the radiation patterns of the off -focus fed reflector antennas accurately. A defocused feed in the near field of the reflector can be modelled by an equivalent focused point-source. The equivalent feed is a feed model that induces identical reflector currents to the currents induced by the defocused feed and hence, is expected to cause same scattered fields This leads all physical optics reflector analysis can be applied as in terms of the derived focused point-source illumination function. Dual reflectors are the systems, especiallly used in satellite-earth terminals, that make the radiation of the antenna more controllable. There are lots of methods of analysis developed for these systems. One of them is the equivalent paraboloid technique which is based on the modelling of a dual antenna system by a single paraboloidal reflector antenna. Application of this method to a dual reflector antenna system makes the analysis easier. In this study, equivalent feed formulation that can be used in 3-D is formulated and applied to the reflector antennas. The radiation patterns of dual-reflector antennas are found around the main beam of the antenna by using Equivalent Paraboloid Technique with the aid of the Physical Optics (PO) approach, and a combination of the Equivalent Paraboloid and the Equivalent Feed Techniques are applied to dual-offset reflector antenna systems. Key Words : Reflector Antennas, Dual Reflectors, Offset Reflectors, Equivalent Feed, Equivalent Paraboloid