Image processing with multi-state neuron systems
Çok yönelimli nöron sistemlerinde görüntü işleme
  1. Tez No: 105618
  2. Yazar: SERPİL ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YİĞİT GÜNDÜÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÇOK YÖNELİMLİ NÖRON SİSTEMLERİNDE GÖRÜNTÜ İŞLEME SERPİL ÖZTÜRK Hacettepe Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi Fizik Mühendisliği Bölümü, Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Anabilim Dalı ÖZ Nöronlar uzun erimli ferromagnetik-antiferromagnetik etkileşmelere sahip iki durumlu di namik değişkenler olarak modellenmişlerdir. İki durumlu nöron sistemleri öğrenme, hatır lama ve hafıza mekanizmalarının anlaşılması için yaygın olarak kullanılırlar. Daha yeni bir uygulama alanı olarak nöron sistemleri gürültülü veya hatalı bir kanaldan gönderilen bilginin yeniden orijinal haline getirilmesi amacıyla da kullanılmaya başlanmıştır. Bozulmuş şekillerin tekrar eski haline döndürülmesi teknik açıdan büyük bir önem taşır. Gerçek nöronların iki değer almalarına karşın, yapay nöron ağlarında nöronların çok yönelim aldığı sistemlerin ince lenmesi mümkündür. Bu sistemlere Q-lsing ve g-durumlu Potts nöron sistemleri örnek olarak verilebilir. Q-lsing nöron sisteminde enerji fonksiyonu yerel dinamik değişkenlerle değişen bir fonksiyonudur. ç-Potts nöron sisteminde ise çok karmaşık korelasyon matrisi, nöronların yönelim sayısı ile orantılı olarak artan bellek kapasitesine sahip olmasına imkan sağlar. Tez çerçevesinde ç-durumlu Potts nöron sisteminin yüksek depolama kapasitesi gürültülü kanal dan gönderilen bozulmuş şekillerin orijinal haline döndürülmesi için kullanılmıştır. Önerilen yöntem büyük başarı göstermiş, %50 gürültü etkisi altında dahi orijinal resim tekrar oluştu- rulabilmiştir. Anahtar Kelimeler : İstatistik mekanik, nöron sistemleri, ç-durumlu Potts nöron sistem leri, görüntü yenileme. Danışman : Prof. Dr. Yiğit Gündüç, Hacettepe Üniversitesi, Fizik Mühendisliği Bölümü, Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Anabilim Dalı ///
Özet (Çeviri)
IMAGE PROCESSING WITH MULTI-STATE NEURON SYSTEMS SERPİL ÖZTÜRK Hacettepe Univesity, Department of Physics Engineering, High Energy and Plasma Physics Section ABSTRACT Neurons are modeled as two-valued dynamical variables with long-range ferromagnetic- antiferromagnetic interactions. The two-valued neuron systems are studied to understand learning, memory and retrieval mechanisms. A more recent application of the neural net works are to recover corrupted images sent through a noisy channel. The recovery of corrupted images has great importance for technical applications. Recently, despite real neurons take only two values, models are extended to employ multi- state neurons for their various advantages. Two important examples of multi-state neurons are Q-lsing and ç-Potts neuron systems. In Q-lsing neuron system case the Hamiltonian changes gradually with changing local dynamical variables. The second model, g-state Potts neuron system has very complicated correlation matrix and is shown to have large memory capacity which increases with the increasing number of neuron orientations. In thesis work the large storage capacity of g-state Potts neuron system is used in order to recover corrupted images sent through a noisy channel. Proposed algorithm is shown to work with great success. The effects of noisy channel has eliminated for even relatively large distortion ratios. Keywords Statistical mechanics, neuron systems, ç-state Potts neuron systems, image restoration. Adviser: Prof. Dr. Yiğit Gündüç, Hacettepe University, Department of Physics Engineering, High Energy and Plasma Physics Section IV