Antalya travertenlerindeki karst yeraltısuyu sisteminin jeofizik teknikler ile belirlenmesi
Determination of the karst groundwater system in Antalya travertines by geophysical techniques
  1. Tez No: 105656
  2. Yazar: EFDAL BARLAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEKİN GÜNAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji (Hidrejeoloji) Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
IV ÖZET Alp Orojenez kuşağının güneybatı uzanımı olan Toros Dağlan jeolojik ve yapısal ortamında yer alan Antalya travertenleri, kompleks olan hidrojeolojik yapısı ve taşıdığı büyük su potansiyeli ile ilgi odağı olan bir bölgedir. Doğuda Aksu havzası, batıda ve kuzeyde Beydağları, güneyde ise Antalya körfezi ile sınırlıdır. Yaklaşık 615 km2'lik bir alan kaplayan ve ortalama 300 m kalınlıktaki Antalya travertenleri üç platodan oluşmaktadır. Üst traverten platosunun kuzeyinde yeralan, Mesozoyik yaşlı karbonat birimlerinden ortalama 15 m3/s verdiyle boşalan Kırkgöz karst kaynaklan kalsite aşın doygundur ve traverten oluşumuna neden olmaktadır. Kaynak çıkışına neden olan jeolojik - tektonik yapı ve uzay görüntülerinden belirlenen çizgisellikler Düşey Elektrik Sondaj çalışmalan ile doğrulanmıştır. Ancak aynı durum doğal potansiyel çalışmalannda görülmemiştir. 13 profilde, 920 noktada, 100 m aralıkla yapılan doğal potansiyel etüdü sonucu oluşturulan doğal potansiyel anomali haritası ile yeraltısuyunun kondüitler boyunca akış gösterirken oluşturacağı elektrokinetik aktivitenin belirlenmesi amaçlanmıştır. Olası yeraltısuyu akış yönünün kuzeyden güneye, Bıyıklı - Varsak istikametinde olduğu saptanmıştır. Bu durum uydu görüntülerinden saptanan çizgisellikler ve boya deneyi sonuçlan ile uyumludur. Doğal potansiyel anomali haritasına uygulanan güç spektrumu işlemi ile anomaliye neden olan derin aktivitenin 1.94 km, orta derinlikteki aktivitenin ise 344 m derinlikten olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Antalya Travertine Area which is situated in the geological and structural environment of the Taurids, Southwestern extension of the Alpine Orogenic Belt, is a region of interest due to its complex hydrogeological feature and abundant water potential. It is bounded by the Aksu basin in the east, Beydaglan in the west and in the north and Antalya bay in the south. Antalya travertines, its 615 km2 area and 300 m thickness consist of three plateaus. Kırkgöz karst springs with an average discharge 15 m3/s originate from carbonates of Mesozoic age and deposit travertine because of its extremely high calcite concentration. They are located in the north of the upper travertine plateau. The geologic and tectonic structure which cause the spring discharge and lineaments determined from images are confirmed by the Vertical Electrical Sounding applications. But the same situation is not observed in the Self Potential applications. It is aimed to determine electrokinetic activity produced by groundwater flowing through the conduits with the help of the Self potential anomaly map prepared by using the self potantial research carried out in 13 profiles and 920 points with an interval of 100 m. It is determined that the possible groundwater flow direction is from N to S, that is, in the Bıyıklı - Varsak direction. This situation is conformable with the lineaments determined on the images and die - test results. With the power spectrum procedure applied to the self potential anomaly map, it is determined that the anomaly is caused by deep activity and medium-depth activity which are occured at 1.94 km and at 344 m depth, respectively.