Orta öğretim biyoloji programı ile Hacettepe Üniversitesi, Biyoloji Eğitimi Bölümünün programlarının karşılaştırılması ve ÖSYS biyoloji sorularına uygunluğunun saptanması
Comparison of the high school biology curriculum with the curriculum of Hacettepe University Biology Education Department and determination of their appropriateness for OSYS biology questions
- Tez No: 105655
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK SORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada Orta öğretim Biyoloji dersi program içerikleriyle Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Eğitimi ABD'nın program içerikleri karşılaştırılmış ve bu içeriklerin ÖSYS'de sorulan biyoloji soruları ile ne derecede örtüştüğüne bakılmıştır. Karşılaştırma yapılırken MEB Tebliğler Dergisindeki biyoloji dersleri programından, üniversite programının ders tanımları ile öğretim elemanlarının ders notlarından ve 1974-1999 yılları arasında ÖSYS'de sorulan biyoloji sorularından yararlanılmıştır. Karşılaştırma sonucunda Bir Bilim Olarak Biyoloji, Denetleyici ve Düzenleyici Sistemler, Solunum Sistemleri, Boşaltım Sistemleri, Populasyon Genetiği, Biyoteknoloji ve Genetik Mühendisliği konularında Orta öğretim program içerikleri ile Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Eğitimi program içeriklerinde farklılıklar görülmüştür. Canlıların Temel Bileşenleri, Canlıların Temel Birimi Hücre, Ekoloji“ Dünya Ortamı Canlılar”, Dokular, Üreme, Gelişme, Kalıtım, Canlılarda Enerji Dönüşümü, Canlılarda Davranış ve Hayatın Başlangıcı ile İlgili Görüşler konularında yapılan karşılaştırmada H.Ü. Biyoloji Eğitimi program içeriğinin orta öğretim program içeriğini ayrıntılı bir biçimde kapsadığı belirlenmiştir. Ortaya çıkan diğer bir sonuç ise; H.Ü. Biyoloji Eğitimi ile orta öğretim biyoloji dersindeki aynı konulara farklı isimlendirmelerin kullanılmasıdır. Ayrıca orta öğretimde programlanan bazı deneylerin H.Ü. Biyoloji Eğitiminde yapılmadığı ortaya çıkmıştır. ÖSYS Biyoloji soruları incelendiğinde, 2000'li Yılların Bilimi Biyoloji, Canlılarda Davranış, Biyoteknoloji ve Genetik Mühendisliği konularından ÖSYS'de soru sorulmadığı, en fazla sorunun Canlılarda Enerji Dönüşümü, Kalıtım, Üreme ve Sistemler konularından sorulduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT In this study, the contents of high school Biology course were compared to the curriculum of Biology Education at Hacettepe University and also their compatibilies with the questions in Biology sections of OSYS examinations from 1974 to 1999 were examined. While doing this comparison, high school Biology courses program and university program course definition, which were published in MEB Tebliğler Dergisi (1998) as well as instructor's courses notes were used. Following conclusions were obtained as a result.There were differences between the contents of high school Biology courses and contents of Biology Education at Hacettepe University. The subjects which differ were Biology as a Science, Regulatory and Control Mechanisms, Respiration Systems, Excretion Systems, Population Genetics, Biotechnology, Genetics Engineering. The researcher investigated that the curriculum of Biology Education in Hacettepe University covers the contents of high school Biology courses in detail about The Major Components of Organisms, Cell Biology, Ecology, Tissues, Reproduction, Development Biology, Inheritance, Energy Transformation (Flow) in Organisms, Behavioral Biology, Evolution. Some experiments that were done at high school Biology courses were not performed at Hacettepe University Biology Education department. The curriculum of Biology Education and High school Biology courses had similar subjects but were named differenty. Investigation of SSRE questions regarding Biology section, it has been observed that there were not any question about Biology as a Science of 2000's, Behavioral Biology, Biotechnology and Genetics engineering. In spite of this, there were many questions concerning the subjects: Energy Transformation (Flow) in Organisms, Inheritance, Reproduction and Systems.