ab-initio yöntemlerle bazı moleküllerin kristal örgü içinde moleküler orbital hesaplamalarının yapılması ve x- ışını kırınımı ile elde edilen deneysel sonuçlarla karşılaştırılması
Moleculer orbital calculations of some molecules by using ab-initio methods and x-ray diffraction results
  1. Tez No: 105671
  2. Yazar: MUSTAFA MURAT CANDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN KENDİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
IV ÖZET Bu çalışmanın ilk bölümünde, 2-thiokso-l,2,3,4-tetraMdropirimidin türevlerinden Ci4Hi5C/ıN202Sı, (I), C14Hi5BrıN202Sı, (D) ve CısHıgtyCfcSt, (İÜ) moleküllerinin ve 1,2,3,4,5,6,7,8-octahydroquinazoline türevlerinden C18H22N2O2, (IV) ve Ci5Hi9BrN202, (V) moleküllerinin ve 1,2,3,4,5,6,7,8-oktam^oldnazolmltoevlerinin sentezlenmeleri sırasmda ara ürün olarak elde edilen C16H17C/1NO2S, (VI) ve CiöHnBrıNC^S, (VE) moleküllerinin yapılan x-ışınlan kırınımı yöntemi ile incelendi. Moleküllerin yapı çözümü, Enraf-Nonius CAD4 kınnımmetresi ile CuKa işim kullanılarak SHELX-97 yazılrm paketi içerisinde yer alan SHELXS-97 ve SHELXL-97 programlarrmn ve MolEN yazılrm paketi içerisinde yer alan SIR programının kullanımıyla gerçekleştirildi. Çalışmanın ikinci bölümünde, GAUSSIAN 98W program paketi içinde yer alan ab-initio yöntemleri ve RHF/6-31G baz seti kullanılarak (molekül I için RHF/3-21G baz seti de kullanıldı) moleküllerin serbest haldeki kararlı durumları belirlendi ve konformasyonlanndaki değişim ile enerjileri arasındaki bağımlılık incelendi. X-ışmlan kırınımı yöntemi ile belirlenmiş olan molekül içi hidrojen bağlan, kuramsal olarak elde edilen molekül içi hidrojen bağlan ile karşılaştınldı ve sonuçlar arasında tam bir uyum olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the first part of this study, derivatives of 2-truoxo-l,2,3,4-tetrahydropyrimidine Ci4Hi5C/ıN202Sb (I), CuHısBrı^OzSı, (E) and C15H1İN2O2S1, (DO) molecules and derivatives of 1,2,3,4,5,6,7,8-octahydroquinazoline C18H22N2O2, (TV) and Ci5H19BrN202, (V) molecules and Cı6Hı7C/ıN02S, (VI) and Ci6H17BrıN02S, (VE) intermediate products during the synthesis of 1,2,3,4,5,6,7,8-octahydroquinazoline derivatives were studied by x-ray diffraction methods. To obtain the intensity data, Enraf-Nonius CAD4 diffractometer with CuK« radiation was used. The structures were solved by Direct Methods using SHELXS-97 and SHELXL-97 programmes in SHELX-97 software and SIR programme in MolEN software package. In the second part of this study, the steady states of free molecules were found and the dependence between conformation and energy was analysed using ab-initio methods with RHF/6-31G basis ( for molecule I, RHF/3-21G basis set was also used) in GAUSSIAN 98W package programme. Intra-molecular hydrogen bonds determined using x-ray diffraction and theoretical methods were compared and it was observed that the results were in good agreement with each other.