ZSM-5 türü zeolit sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of ZSM-5 type zeolite
  1. Tez No: 105673
  2. Yazar: SÜMER ÖZVATAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUDA YÜRÜM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada yapısal yönlendirici kalıp reaktif olarak bir primer mono alkil amin (n-propilamin veya i-bütilamin), silisyum kaynağı olarak iki farklı kompozisyondaki sodyum silikat çözeltisi ve alüminyum kaynağı olarak da Aİ2(S04)3.18H20 kullanılarak ZSM-5 türü zeolit sentezi yapılmıştır“.”Her iki durum için kristal yapıda ZSM-5 örnekleri elde edilmiştir. Yüksek miktarda kristal yapıda olan ZSM-5 örnekleri için ürün verimleri, n-propilamin ve i-bütilamin kullanıldığında, sırası ile % 77.1 ve % 83.6 olarak bulunmuştur. Kristalinite ve verimin reaksiyon (sentez/kristalizasyon) süresinin veya sıcaklığının artması ile arttığı bulunmuştur. - Sentezlenen ZSM-5 örneklerinin karakterizasyonu için X işim difraksiyonu, SEM ve FTIR spektroskopisi yöntemleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ZSM=5 zeolite samples have been produced using a primary monoalkyl amine (n-propylamine or i-bütylamine) as a template, sodium silicate solutions which had two differenLcompositions as. sources of silica, and aluminum sulphate, Aİ2(S04)3.18HaO, as a source of alumina in the initial gel. Crystalline ZSM-5 samples were produced using technical grade sodium silicate solutions. Product yields of the highly crystalline ZSM-5 samples obtained using n-propylamine and i-bütylamine were found to be 77.1% and 83.6%, respectively. The highly crystalline products were obtained using n-propylamine and i-butylamine used as templates. Crystallinity and product yield increased as the reaction time {synthesis or crystallization time) or the reaction temperature was also increased. X-ray diffraction, SEM and FTIR methods have been used for the characterization of synthesized ZSM-5 zeolites.