Shape memory alloy design
- Tez No: 10570
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK ATALA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
ŞEKİL BELLEKLİ ALAŞIM TASARIMI NOYAN, Ergin Doktora Tezi, Metalürji Müh. Böl. Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Haluk Atala Ağustos 1990, 189 sayfa ÖZET Cu-Zn-Al şekil bellekli alaşımlar için gerekli malzemeler Türkiyede bol olmasına rağmen, bu alaşımları üreten yerli bir kuruluş yoktur. Şekil bellekli alaşımların önemi, üretim yöntemleri ve tasarımlarıda yeterince bilinmemektedir. Bu alaş unlardaki önemli problemlerden biri, kimyasal bileş imlerindeki küçük oynamaların, dönüşüm sıcaklıklarında büyük değişimlere yol açması nedeniyle, dönüşüm sıcaklıklarının tahmin edilememesidir. Bu alaşımların herhangi bir cihazda kullanılabilmesi, dönüşüm sıcaklıklarının bilinmesine bağlıdır. özellik değişim yüzeyi metodu, eczacılık ve kimya alanlarında kullanılan, kimyasal bileşime bağımlı özelliklerin değişiminin modellenmesini sağlayan istatistiksel bir yöntemdir. Bu çalışmada Cu-Zn-Al şekil bellekli alaşımlar, yerli malzemelerden üretilmiştir, özellik değişim yüzeyi metodununşekil bellekli alaşımlara uygulanması, maliyet, yoğunluk, sertlik ve faz dönüşüm sıcaklıkları gibi farklı özelliklerin seçilen bir bölgede modellenmesi ile gösterilmiştir. Alaşım tasarımı (istenilen özellikleri sağlayacak alaşım kompozisyonunun belirlenmesi), grafiksel olarak Cu-Zn-Al alaşımlarının sabit özellik eğrileri yardımıyla tanıtılmıştır. Anahtar Kelimeler : Alaşım tasarımı, Bakır esaslı şekil bellekli alaşımlar, özellik değişim yüzeyi Bilim Kodu :
Özet (Çeviri)
SHAPE MEMORY ALLOY DESIGN NOYAN, Ergin Ph. D. in Metallurgical Eng. Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Haluk ATALA August 1990, 189 pages ABSTRACT Although the necessary raw materials for the production of Cu-Zn-Al shape memory alloys are abundant in Turkey, they are not produced by any local firm. The importance of shape memory alloys, and their production methods and design procedures are not widely known. One of the problems of these alloys is that their transformation temperatures could not be predicted, slight variations in composition cause drastic changes in transformation temperatures, which must be known for every shape memory alloy used in any device. Response surface methodology is a collection of statistical techniques used in pharmacy and chemistry which allows the modelling of composition dependent properties over a composition space. Responce surface methodology could be used to predict the composition dependent properties of shape memory alloys. In this study Cu-Zn-Al shape memory alloys are produced from the domestic metals. Application of response surface IVmethodology to shape memory alloys is presented by modelling of a few distinct properties such as cost, hardness, density, and transformation temperatures, over a selected composition space. Alloy design, selection of alloy composition to meet the desired properties, are introduced graphically by using contour plots of some Cu-Zn-Al shape memory alloy properties. Keywords : Alloy design, Cu-based shape memory alloys, Response surface methodology. Science Code : 604.02.01