design and manufacturing of a shape memory alloy actuator
Şekil bellek alaşımlı aktüatör tasarımı ve üretimi
  1. Tez No: 65077
  2. Yazar: MUTLU TOPAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ ALTINBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
ÖZET Metallerdeki Şekil Belleğinin keşfinden önce ısı enerjisinin mekanik enerjiye çevrilmesinde kullanılan tek yöntem, baza malzemelerin ısıl genleşme özelliğinden yararlanmak idi. Şekil Bellekli Alaşımlarla yapılan tasarım çalışmaları, mevcutlara göre daha yüksek performanslı cihazların üretilebileceğim göstermektedir. Ayrıca metallerin özelliği, pek çok yaratıcı buluşun yapılabilmesine de olanak tanımaktadır. Bu çalışma, pirinç türevlerinden şekil belleği olan CuZnAl üzerinde yoğunlaşmıştır. İlk aşamada şekil bellek özelliğinin tanınması amacıyla 2 mm. çapında 5 Adet CuZnAl örneği atölye şartlarında yay haline getirilmiş ve 820°C'de ısıl işleme tutulmuştur. Daha sonra hızlı soğutulan ve çift yönlü şekil bellek özelliği verilen yayların değişik sıcaklık ve yükleme şartlarında davranışı incelenmiştir. Tasarım aşamasında, hazır olarak alman CuZnAl yay numuneler ile çalışılmıştır. Transformasyon sıcaklıkları DSC analizi ile tespit edilmiştir. Bir laboratuvar düzeneğinde elde edilen fiili yük-sıcaklık eğrileri ile Tasarım Grafiği oluşturulmuştur. Yemek pişirme kaplan için otomatik buhar sibobu tasarımı yapılmış ve iki prototip üretilmiştir. Geliştirilmiş olan ikinci prototip bir ısıtma kabının kapağına monte edilmiş, kapta sızdırmadık sağlanarak test edilmiştir. Tasarımın ısıl / mekanik yorulması etüd edilmiş, korozyon basit olarak incelenmiştir. Prototip ayrıca yayın üretici firmasından temin edilen PC-uyumlu bir CADSMA programında da incelemiştir. Program, tasarım hesaplarında çok büyük zaman kazandırmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Before the discovery of the Shape Memory Effect (SME), the only process to produce mechanical energy directly from heat energy was by harnessing the thermal expansion of certain materials. Design studies show that SME materials enable simpler, cheaper and innovative products with increased performance. The experiments of this study are concentrated on CuZnAl, a commonly used SM brass. Five CuZnAl wires with 2 mm. diameter were cold coiled, betatized at 820°C, quenched and then given two-way-shape-memory by SIM Training. SM behavior was examined. Ready-made CuZnAl springs with two-way-shape-memory were used in the design stage. Transformation temperatures were detected by DSC analysis, design charts were constructed by the help of laboratory setup. An automatic steam vent for cooking pots were designed. Two prototypes were manufactured. Second (improved) prototype was mounted on the cover of a cooking pot and tested. Preliminary thermal/mechanical fatigue and steam corrosion analyses are carried out. Prototype is simulated in a PC compatible CADSMA program at the end of the study. Messy design iterations are simplified by this analysis and several case studies are also examined. IV