The design and behaviour of dapped-end beams
Düşük uçlu kirişlerin tasarım ve davranışları
- Tez No: 10571
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGİN ÇITIPITIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET DÜŞÜK UÇLU KİRİŞLERİN TASARIM VE DAVRANIŞLARI Fatih Açıkgöz Yüksek Lisans Tezi, Mühendislik Bilimleri Bölümü Tez Yöneticisi Prof.Dr.Ergin ÇITIPITI08LU Ağustos 1990 Türkiye'de de popüler hale gelen ön dökümlü, normal ve öngermeli betonarme yapılarda düşük uçlu kirişler sıkça kullanılmaktadır. Düşük uçlu kirişlerin literatürde bulunan tasarım ve detaylandırma teknikleri anlatılmaktadır. Tasarım ve detaylandırma yöntemlerinin avantaj ve dezavantajları belirtilmiş ve düşük uçlu kr işler ile ilgili değişik ülkelerin standartlarındaki hükümler karşılaştırılmıştır. TS-500; ACI 318-39; CAN-84; DIN-10^5; BS-8110 standartları ve diŞer üç kaynak tarafından önerilen tasarım yöntemlerine göre önceki testlerde kullanılmış olan dokuz düşük uçlu kriş örneğinin taşıma kapasitesi hesaplanmış ve bulunan sonuçlar deney sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Türkiye'deki şartlar altındaki pratik tasarım ve detaylandırma yöntemleri tartışılmıştır. Anahtar kelimeler s Betonarme, Düşük Uçlu Krişler, Donatı Detaylandırı İması, Tasarım Yöntemleri, Standart lar -ıv-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE DESIGN AND BEHAVIOUR OF DAPPED-END BE AH M.Sc. in Engineering Sciences Supervisor ; Prof. Dr. Ergin ÇITIPITI08LU August 1990 113 pages Dapped-end reinforced and prestressed concrete beams are commonly used in precast concrete construction which is becoming very popular in Turkey. Design and detailing techniques of dapped-end beams as covered in the literature are presented. The advantages and disadvantages of the design and detailing procedures are identified and code provisions of several countries related to dapped-end design are presented. Ultimate load capacities for nine dapped-end test beams computed by the procedures in TS-500; ACI 318-89? CAN 84; BS-8110; DIN 1045 codes and three references are compared with those obtained by tests. Practical design and detailing schemes are discussed for conditions prevailing in Turkey. Keywords : Reinforced Concrete, Dapped-End Beams, Reinforcement Detailings, Design Procedures, Codes Science Code: 624.03.02 -iii-