4-benozil-5-fenil-1-(3-ve 4- nitropenil) pirazol-3-karboksilik asitlerin sentezi ve reaksiyonları
Synthesis and reactions of 4-benzoyl-5-phenyl-1-(3-and 4-nitrophenyl9 pyrazole-3-carboxylic acid
- Tez No: 105707
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZET 4-BENZOİL-5-FENIL-l-(3- VE 4-NITRO FENIL ) PİRAZOL-3-KARBOKSİLİK ASİTLERİN SENTEZİ VE REAKSİYONLARI KASIMOGULLARI, Rahmi Doktora Tezi, Kimya Anabilim Dalı Tez Danışmanı : Doç. Dr. Ahmet ŞENER Nisan 2001, 140 sayfa Gerek sübstitüent olarak farklı heteroaril grupları takılmış pirazolo- piridazin, gerekse kinolin türevleri biyolojik aktif bileşiklerdir. Diğer yandan pirazol halkası takılmış kinolinlerin antimikrobial aktivitelerinin bariz şekilde arttığı bilinmektedir. Bu çalışmada, kinolin hetero halka sistemine sahip bazı yeni pirazol türevlerinin sentezinin ilk kademesini oluşturacak olan l-(nitrofenil) pirazol türevleri sentezlendi. Bunun için, 4-benzoil-5-fenil-2,3-furandion (1) bileşiğinin m- nitrofenil ve p-nitrofenil hidrazonlarla direkt reaksiyonundan iyi bir verimle 2 ve 3 bileşikleri elde edildi. Bu bileşiklerin çeşitli hidrazinlerle halkalarıma reaksiyonlarından bazı yeni pirazolo-piridazinon (4, 5, 6, 7, 8, 9) türevleri sentezlendi. Aynı bileşiklerin sodyum polisülfürle indirgenmesi neticesinde l-(3 ve 4-amino fenil) pirazol karboksilik asit türevleri (12, 13) meydana geldi. Bunların da çeşitli hidrazinlerle halkalanması (14,.15, 16, J7) ve bu bileşiklerin daha sonra asetaldehit ile asitli ortamda reaksiyonundan kinolin türevleri (18, 19, 20, 21) elde edildi. 2 ve 3 bileşiklerinin SOCl2 ile reaksiyonlarından 22 ve 23 bileşikleri, bu bileşiklerin de muhtelif amin, üre ve alkollerle reaksiyonlarından amid, üreid ve ester türevleri (24,2İ,3^3JL^3^3J,3^36,37,38,39,40) oluştu. Ayrıca 24 ve 25'in soğukta DMF içinde SOCl2 ile reaksiyonundan elde edilen karbonitril türevleri (26, 27) ve 26'nın metalik Na katalizörlüğünde kaynar bütanol içindeki hidrazinle yapılan reaksiyonu 7-amino pirazolo-piridazin (28) türevini oluşturdu. Bunun yanında 2'nin hidroksil amonyum klorürle yaklaşık 160 "C'daki direkt reaksiyonu ile yeni bir pirazolo-oksazinon (29) türevinin sentezi gerçekleştirildi. Sentezlenen bu bileşiklerin yapılan spektral metotlarla aydınlatıldı. Anahtar Kelimeler : 4-benzoil-5-feniI-l-(3- ve 4-nitrofenil)pirazol-3-karboksilik asit, kinolin türevleri, kondensasyon reaksiyonlan.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SYNTHESIS AND REACTIONS OF 4-BENZOYL-5-PHENYL-I-(3- AND 4-NITROPHENYL) PYRAZOLE-3-CARBOXYLIC ACID KASIMO?ULLARI Rahmi Doctorate, Chemistry Science Supervisor: Assoc. Pro£ Dr. Ahmet ŞENER April 2001, 140 pages Both the pyrazolo-pyridazin on which different groups of heteroaril were attached as substituent, and derivatives of quinoline are biologic active compounds. On the other hand, it is obviously known that the antimicrobial activities of quinolines attached pyrazole rings are increasing. In this study, the derivatives of l-(nitrophenyl) pyrazole which will form the first step in synthesis of some new pyrazole derivatives which has the system of quinoline hetero ring are synthesized. For that, from the direct reaction of the 4- benzoil-5-phenyI-2,3-furandione (1) compound with m-nitrophenyl and p- nitrophenyl hidrazons, with a good yields 2 and 3 compounds were obtained. From the ringing reactions of these compounds with various hydrazines, some new pyrazolo-pyridazinon (4, 5, 6, 7, 8, 9) derivatives were synthesized. After the reduction of the same compounds with sodium polisulphur l-(3 and 4-amino phenyl), derivatives of pyrazole carboxylic acid (12, J3) were obtained. After the upside-ringing of these with various hydrazins (14, 15, 16, 17) and the reactions in this acidic medium of these compounds with acetaldehyde, derivatives of quinoline (18, 19, 20, 21} were obtained. The reactions of 2 and 3 compounds with SOCİ2 gave 22 and 23 compounds, from the reactions of these compounds with different amine, urea and alcoholes, derivatives of amide, ureide and ester (24,25,30,31,32,33,34,35,36, 37, 38, 39, 40) were obtained. Additionally, the derivatives of carbonitrile (26, 27) that were obtained from the reactions of 24 and 25 with SOCI2 in DMF, in cold; and then the reaction of 26 with hydrazine in boiling buthanole via the catalyst of metalic Na, formed the derivatives of 7-amino pyrazolo-pyridazin (28). Besides, a new synthesis of derivatives of pyrazolo-oxazinon (29) were made with direct reaction of 2 with hydroxyl amonium chloride of 160 °C. The structures of those compounds were illuminated with spectral methods. Key Words : 4-benzoyl-l-(3- and 4-nitrophenyl)-5-phenyl-pyrazole-3-carboxylic acid, derivatives of quinoline, condensation reactions. Ill