A Shear flexible facet shell element for large deflection and instability analysis
- Tez No: 10573
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜHA ORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET BÜYÜK YER DE?İŞTİRME VE KARARSIZLIK ANALİZLERİ İÇİN KAYMA ŞEKİL DE?İŞTİRMELİ ÜÇ BA?LANTI NOKTALI BİR DÜZLEM SONLU ELEMAN BARUT, Atila Master Tezi, Mühendislik Bilimleri Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Yard. Doç. Dr. Süha Oral Eylül 1990, 137 sayfa Bu çalışmada, plak ve kabukların büyük yer değiştirme ve kararsızlık analizleri için, C° devamlılık tipinde olan, anizoparametrik bir plak elemanı ile ikinci dereceden bir düzlem-gerilme elemanının birleşmesinden meydana gelen üç bağlantı noktalı bir düzlem kabuk elemanı sunulacaktır. Denge durumlarının tespitinde koordinat düzeltmeli Lagrange algoritması kullanılmıştır. Yük artırımı sırasında meydana gelen dönmelerin küçük kalması zorunluluğu, Hsiao'nun sonlu dönmeler metodu ile ortadan kaldırılmıştır. Rijitlik matrisinin tekil davranış gösterdiği bazı kararsızlık problemlerinde yer değiştirme artırımlı algoritma kullanılmıştır. Çözüm algoritmaları Newton- Raphson tekniğine dayalıdır. Çözüm problemlerinde yönü sabit veya değişebilen yükler göz önüne aünmış, çözümler eleman performansının yüksek olduğunu göstermiştir.Anahtar kelimeler : Koordinat düzeltmeli Lagrange"algoritması, sonlu dönme, yer degişfirme kontrol, kabuklar, plaklar, nonlineer analiz, sonlu eleman. Bilim Kodu: Mühendislik Bilimleri (620) 620.01.00 Uygulamalı Mekanik 620.01.00 Mekanik Mukavemet vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A SHEAR FLEXIBLE FACET SHELL ELEMENT FOR LARGE DEFLECTION AND INSTABILITY ANALYSIS BARUT, Atila M.Sc. Thesis in Engineering Sciences Supervisor : Asst. Prof. Dr. Süha Oral September 1990, 137 pages A facet shell element based on the superposition of a C° type anisoparametric plate bending element and a quadratic plane stress element with vertex rotations is formulated for geometrically nonlinear and instability analysis of plates and shells. The incremental equilibrium equations are derived using the updated Lagrangian formulation which proves to be effective for three-node elements. The restriction of small rotation between succesive increments is removed by using the Hsiao's method which eliminates the large rigid body motions from the total displacements. A displacement incrementation strategy is used to alleviate the singularity of the tangential stiffness matrix in the limit point type problems. The solution algorithms are based on the Newton-Raphson incremental-iterative method. mSeveral numerical examples for beams, plates and shells under conservative or non-conservative loadings are solved to assess the performance of the element. Key words : updated Lagrangian formulation, finite rotation, displacement control, shells, plates, nonlinear analysis, finite element. Science Code: Engineering Sciences (620) 620.01.00. Applied Mechanics 620.01.01. Mechanics Strength. JV