Pleurotus sajor-caju (fr) singer mantarıyla biyolojik delignifikasyonda oksin grubu hormonların etkisi
Influence of auxin group in biological delignification with pleurotus sajor caju (fr) singer mushroom
- Tez No: 105783
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜDAVERDİ EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 351
Özet
“Pleurotus sajor-caju (fr.) Singer Mantanyla Biyolojik Delignifikasyonda Oksin Grubu Hormonların Etkisi”konulu bu çalışmada, SEKA Balıkesir Müessese Müdürlüğünde kimyasal termomekanik yöntemle üretilen yarı mamul kağıt hamurlan substrat olarak kullanılmıştır. Belirli bir deneme planı çerçevesinde; tam kuru 1000 g. olacak şekilde hazırlanan substratın, rutubet ve pH dengelemesi yapılmıştır. Hazırlanan substrat, çift kat polipropilen torbalara doldurularak, 121°C de 1,5 saat pastörize edilmiştir. Pleurotus sajor-caju ile inoküle edilen torbalar, misel gelişiminin tamamlanabilmesi için inkübasyon periyoduna alınmıştır. İnkübasyon periyodu tamamlanan substratlara PS-A6 (Polistimulin-A6) ve 2.4-D (2.4- Diklorfenoksiasetik asit) adlı Oksin grubu fitohormonlann farklı üç dozu İUÖZET(devam ediyor) uygulanmıştır. Yetiştirme periyoduna alman substratlar üzerinde çeşitli incelemelerde bulunulmuştur. Gerek hormon uygulanmamış (Kontrol) gerekse hormon uygulanmamış örnekler üzerinde gerçekleştirilen analizlerde, %1'lik NaOH'de çözünürlük oranlarının arttığı, selüloz, hemiselüloz ve lignin oranlarının azaldığı saptanmıştır. Elde edilen en iyi sonuçlar 88.gün itibariyle sırasıyla; Kontrol uygulaması, PS-A6 grubu içerisinde PS-A6 30mg/100ml uygulaması ve 2.4-D grubu içerisinde 2.4-D 20mg/100ml uygulaması olarak gerçekleşmiştir. Kontrol uygulamasında; %1'lik NaOH'de çözünürlük oram %12,78'den %23,34'e yükselirken, selüloz oram %61,77'den %55,57'ye, lignin oram %28,12'den %21,14'e, holoselüloz oram ise %71,71'den %65,66'ya gerilemiştir. PS-A6 30mg/100ml uygulamasmda; %1'lik NaOH'de çözünürlük oram %12,78'den %22,57'ye yükselirken, selüloz oram %61,77'den %57,50'ye, lignin oram %28,12'den %21,25'e, holoselüloz oram ise %71,71'den %65,75'e gerilemiştir. 2.4-D 20mg/100ml uygulamasmda; % l'lik NaOH'de çözünürlük oram %12,78'den %17,87'ye yükselirken, selüloz oram %61,77'den %56,37'ye, lignin oram %28,12'den %22,50'ye, holoselüloz oram ise %71,71'den %70,80'e gerilemiştir. Sonuç olarak; hormon uygulamasının, gerek kültüvasyon gerekse biyolojik degradasyon özelliklerini olumsuz etkilediği görülmüştür. Deneme kağıtlarının fiziksel özelliklerinin iyileştiği (Bazı dozlarda yırtılma indisi değerleri hariç) ve bu iyileşmede hormon uygulamasının rolü olduğu sonucuna varılmıştır. Optik özelliklerden R457 Parlaklık ve CIE Beyazlık değerlerinin düştüğü, Baskı opaklığı değerinin arttığı saptanmıştır. Optik test sonuçlarının direkt mantar muamelesinden daha fazla etkilendiği sonucuna varılmıştır. IVOZET(devam ediyor) Anahtar Sözcükler : Pleurotus sajor-caju (fr.) Singer, Kimyasal termomekanik kağıt hamuru, Biyolojik delignifikasyon, Oksin, PS-A6, 2.4-D
Özet (Çeviri)
In this study“Influence of Auxin Group Hormones in Biological Delignification with Pleurotus sajor-caju (fr.) Singer Mushroom”, crude chemithermomechanical pulps produced in SEKA-Balikesir pulpmill were used as substrate. Moisture and pH equilibrium of prepared substrate which has a dry weight of 1000 g. was realized in the frame of determined sampling plan. This substrate was pasteurized at 121°C for 1.5 hours by filling it to double layer polypropylene bags. Bags inoculated by Pleurotus sajor-caju was taken into incubation period to complete miscelle development. Three different dosages of phytohormone from auxin group called as PS-A6 (Polistimulin-A6) and 2.4-D (2.4- Dichlorphenoxyacetic acid) were applied to substrates which were completed incubation period. Various investigations were done on substrates cultivated. VIABSRACT(continuted) According to the results found in analyses of both hormone applied and hormone unapplied samples, 1% NaOH solubility rate increased and the rates of cellulose, hemicellulose and lignin decreased. The best results obtained as of the 88th day were respectively; control application, the application of PS-A6 30mg/100ml in PS-A6 group and the application of 2.4-D 20mg/100ml in 2.4-D group. In the application of the control group while 1% NaOH solubility rate increased from 12,78% to 23,34%, cellulose rate decreased from 61,77% to 55,57%, lignin rate from 28,12% to 21,24% and holocellulose rate from 71,71% to 65,66%. In the application of PS-A6 30mg/100ml whilst 1% NaOH solubility rate increased from 12,78% to 22,57%, cellulose rate decreased from 61,77% to 57,50%, lignin rate from 28,12% to 21,25% and holocellulose rate from 71,71% to 65,75%. In the application of 2.4-D 20mg/100ml; 1% NaOH solubility rate increased from 12,78% to 17,87% while cellulose rate decreased from 61,77% to 56,37%, lignin rate from 28,12% to 22,50% and holocellulose rate from 71,71% to 70,80%. Consequently, it was concluded that the application of hormone negatively affected both cultivation and properties of biological degradation. Physical properties of the handsheets were improved (except the tear index values at some dosages) as a result of hormone application. It was found that the R457 brightness and CIE whiteness values (which are optical properties) decreased and the printing opacity values increased. It was concluded that the optical test results were influenced more by the direct mushroom application. Key Words : Pleurotus sajor-caju (fr.) Singer, Chemithermomechanical pulp, Biological delignification, Auxin, PS-A6, 2.4-D