Pamuk (gossypium hirsitum L. ) saplarından yonga levha üretimi olanaklarının araştırılması
Research on the production possibilities of the particle board from cotton (gossypium hirsitum L. ) stalks
  1. Tez No: 105782
  2. Yazar: CENGİZ GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ÖZEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
ÖZET Doktora Tezi PAMUK (Gossypium hirsitum L.) SAPLARINDAN YONGA LEVHA ÜRETİMİ OLANAKLARININ ARAŞTIRILMASI Cengiz GÜLER Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Orman Endüstri Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Danışmanı : Prof. Dr. Ramazan ÖZEN Ocak 2001, 151 sayfa Bu çalışmada, ülkemizde tarımı yapılan pamuk (Gossypium hirsitum L.) saplantıdan genel amaçlar için kullanılabilecek yonga levhaların üretilmesinin mümkün olup olmadığı araştırılmıştır. Levhaların üretiminde kullanılan pamuk sapları, Kahramanmaraş ilinden temin edilmiştir. Levhaların üretiminde yapıştırıcı madde olarak % 55 ve 65'lik üre formaldehit ile % 47'lik fenol formaldehit tutkalı, sertleştirici madde olarak üre formaldehit tutkalı ile üretilenlerde % 33'lük amonyum klorür kullanılmıştır. Tam kuru yonga ağırlığına oranla, orta tabakalarda % 6-8-10, dış tabakalarda % 8-10-12 tutkalın harcandığı yonga levha üretiminde, her iki tabakada kullanılan tam kuru tutkal ağırlığına oranla % 10 sertleştirici ilave edilmiştir.ÖZET (devam ediyor) Deneme levhalarının pres sıcaklığı 150 ÜC, pres süresi 6 dk., pres basıncı 2.4-2.6 N/mm2, levha kalınlığı 20 mm, dış tabakalar levha kalınlığının % 35'ini orta tabaka ise % 65 'ini oluşturacak şekilde levhalar üretilmiştir. Üç hafta süre ile 20 ± 2 °C sıcaklık ve % 65 ± 5 bağıl nem koşullarında klimatize edilen levhalardan deneyler için standartlarda verilen boyutlarda deneme örnekleri hazırlanmıştır. Örnekler üzerinde özgül kütle, rutubet miktarı, 2 ve 24 saat süreler için su alma ve kalınlık artışları, eğilme direnci, eğilmede elastikiyet modülü ve levha yüzeyine dik çekme direnci deneyleri yapılmıştır. Deneylerden elde edilen değerler varyans analizi ve duncan testine tabi tutulmuştur. Yapılan istatistik değerlendirmelere göre, özgül kütle ve rutubet miktarı standart değerlere uygun olup, su alma miktarı ve kalınlık artışları, tutkal kullanım oranının artmasıyla azalmıştır. Özgül kütle ve tutkal kulanım oranının artmasıyla eğilme direnci, elastikiyet modülü ve yüzeye dik çekme direnci artmıştır. Dış tabakalarda değişik ağaç türlerinin kullanıldığı levhalarda ise fiziksel ve mekanik özelliklerde iyileşme olmuştur. Pamuk sapı yonga levhaların 0.60 ve 0.70 g/cmr' özgül kütlede üretilen levhalarda eğilme direnci 10.5-17.9 N/mm2, elastikiyet modülü 1849-2850 N/mm2, yüzeye dik çekme direnci değerleri 0.295-0.603 N/mm2 arasında değişiklik göstermiştir. Öte yandan üretilen bazı levhaların özgül kütlelerinin eğilme direnci ve yüzeye dik çekme direncine yaptığı etkiler araştırılmıştır. Anahtar Sözcükler : Pamuk, Gossypium hirsitum L, yonga levha, odun, kalınlık artımı, eğilme direnci, elastikiyet modülü, yüzeye dik çekme direnci. Bilim Kodu : 502.08.01
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis RESEARCH ON THE PRODUCTION POSSIBILITIES OF THE PARTICLEBOARD FROM COTTON (Gossypium hirsitum L.) STALKS Cengiz GÜLER Zonguldak Karaelmas University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Forestry Industrial Engineering Thesis Advisor : Prof. Dr. Ramazan ÖZEN January 2001, 151 pages The objective of this study was to produce particleboards for general purpose use by utilizing stalks of cotton grown in Turkey. Cotton stalks as a raw material were obtained from Kahramanmaraş province. For production of particleboards, urea formaldehyde (55 and 65 %) and phenol formaldehyde (47 %) resins were used. When urea formaldehyde resin was used; ammonium chloride (33 %) was added as a hardening agent. Three layer particleboards were produced and the resin content of particleboard varied with respect to layers, e.g. for middle layers 6 %, 8 %, and 10 %, for outer layers 8 %, 10 % and 12 % resins were used on the basis of dry weight of particles. Hardener was added for both middle and outer layers equivalent of 10 % of the basis of dry- weight of resin used to produce the particleboards.ABSTRACT (Continued) The press conditions and production properties of particleboards were as follows; Press temperature : 150 °C, Pressing time : 6 min, Press pressure : 2.4-2.6 N/mm“, Thickness : 20 mm, Dimensions : 56 x 56 cm, Outer layer 35 % and middle layer 65 % of the board thickness. The experimental boards were conditioned at 20 ± 2 °C temperature and 65 ± 5 % relative humidity for three weeks. All the samples used in the experiments were prepared based on the dimensions given in the national and international standards. Specific density, moisture content, water absorption and thickness swelling for 2 and 24 hours, bending strength, modulus of elasticity and tensile strength of produced particle boards were investigated. The results of these experiments were statistically analysed. According to the experimental results, the specific density and the moisture content of particleboards fulfilled the requirements of the standards. It was noted that the increase in resin content resulted a decrease in water absorption and thickness swelling values. It was also noted that the increase in specific density and resin content improves the mechanical properties of the particleboards. It was observed that the physical and mechanical properties of the particleboards in which various tree species wood were used in their outer layers improved compared to the particleboards produced only with cotton stalks. Cotton stalk particleboards produced at 0.60 and 0.70 g/cm3 density had 10.5 and 17.9 N/mm2 bending strength, 1849 and 2858 N/mm2 modulus of elasticity, 0.29 and 0.60 N/mm”tensile strength values, respectively. In addition, the effects of density profiles on the tensile strength and bending strength of some of the boards were also analysed. Key Words : Cotton stalks, Gossypium hırsitum L., particleboard, wood, thickness swelling, bending strength, modulus of elasticity, tensile strength. Science Code : 502.08.01