A 'Management information system (MIS) for a decision support system framework in natural disaster management'
'Doğal afetlerde karar destek sistemine yönelik bir yönetim bilişim sistemi çalışması'
- Tez No: 105809
- Danışmanlar: PROF. DR. LİNET ÖZDAMAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Bu çalışmada; Türkiye'de meydana gelecek doğal afette, yardım faaliyetlerinin koordinasyonu için geliştirilecek Karar Destek Sistemine hizmet etmek üzere bir veritaban sistemi oluşturulması hedeflenmiştir. Bu konuda ana düşünce, bir doğal afet durumunda lojistik ve buna bağlı olarak gerçek bir dağıtım problemini çözmek için oluşturulan Matematik Modele eşzamanlı ve dinamik olarak hizmet edecek veritabam sistemini analiz etmektir. Bu sistem; kriz bölgesinde uygulanacak lojistik ve idari faaliyetlerin koordinasyonunun yapılmasını amaçlamakta ve ülke genelinde toplanacak malzeme, personel, iş makineleri ile diğer araçların nerede ne kadar bulunduğu ve afet bölgesine gönderilecek malzemelerin envanterinin takip ve kontrolü için kullanılacaktır. Bu sistemde, karşımıza çıkabilecek herhangi bir muhtemel doğal afette, değişen seviyedeki ihtiyaç malzemeleri ve bunların ikmali dinamik olarak ele alınacaktır. Veritabam sistemi, Türk Silahlı Kuvvetlerinin doğal afet durumlarında kullanacağı resmi teşkilat yapısı ile tamamen uyumlu bir kavramsal yapı olacaktır.“Türk Silahlı Kuvvetleri Lojistik Destek Sistemi”olarak adlandırılan bu karar destek sisteminin asıl amacı; doğal afet bölgesine yurtiçinden ve yurt dışından gelen malzemelerinin uygun şartlarda muhafazası, istenilen miktarda, yerde ve zamanda afetzedelerin istifadesine sunulmasıdır. Doğal afetlerin yönetimine ilişkin karar destek sisteminin yukarıda belirtilen çerçevede amacına ulaşabilmesine yardımcı olabilecek bir database ihtiyacı bu çalışma ile karşılanmıştır. Önce ihtiyaç analizi ve organizasyon tahlili yapılmıştır. Organizasyon yapışım ve yürütülen faaliyetleri anlamak için Kara Kuvvetleri Komutanlığı Doğal Afetler Muhtırası esas alınmıştır. Bilahare karar destek sistemine veri sağlayacak veritabam oluşturulmuştur. Yazılım olarak Microsoft Office Access kullanılmıştır. Donanım ise PC dir. Destekleyici dil SQL ( Structured Query Language ) dir. Türk Silahlı Kuvvetleri Lojistik Destek Sistemi için hazırlanan veri tabam yönetim sisteminin yukarıda ana hatları belirtilen oluşum süreci, tezin metin olarak sunumunda aktarılmaya çalışılmıştır. Oluşturulan veri tabam yönetim sisteminin etkin kullanımı Türk Silahlı Kuvvetleri'ni, Türkiye'nin doğal afet yönetimine daha üstün hizmetlerde bulunma imkanına kavuşacaktır. ıx
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study it is aimed to develop a database to serve a decision support system developed for coordinating disaster relief activities in Turkey. The main goal is to analyze the whole system requirements serving concurrently and dynamically mathematical tools and techniques utilized in logistics coordinating during natural disaster. This system also aims to coordinate logistics and managerial activities, keeping inventory data of the aid commodities, manpower, and vehicles that will be collected within the country and from abroad. In this system, changing levels of demanded commodities and their supply are going to be treated dynamically. The database system will be a conceptual structure that is fully compatible with the official command and control of Turkish Armed Forces. The main objective in this decision support framework logistics support system is to serve the disaster victims' demand requirements appropriately, at the desired level, at the right place and time, and to store them in convenient conditions. The database designed in this study helps the achievement of the aim of decision support system which designed for natural disasters management. Firstly, a requirement analysis and an analysis of the structure of organization are carried out. The Commandership of Land Forces Natural Disasters Note is used as the basic reference to understand the structure and works carried out in this system. Based on this examination, a database designed to meet the information processing requirements of the logistics support system. After that, the database has been developed in order to provide data for decision support system. Microsoft Office Access is used as DBMS software. The hardware chosen for the implementation of this database is a PC. The supporting language is Structured Query Language (SQL). Information about the database built for TAFLSS is given in detail in the thesis. With the efficient use of the TAFLSS, the Turkish Armed Forces will become more active in contributing to the natural disaster management of Turkey. vni