Azo grubu içeren yeni schiff bazları ve bunların metal komplekslerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of new schiff bases containing azo group and their some metal complexes
  1. Tez No: 105898
  2. Yazar: ESİN PEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN SERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  6. Anahtar Kelimeler: /7-aminoazobenzen, Schiff bazı, azo bileşiği, jp-aminoazobenzene, Schiff Base, azo compound. n
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ AZO GRUBU İÇEREN YENİ SCHIFF BAZLARI VE BUNLARIN METAL KOMPLEKSLERİNİN SENTEZİ VE KARAKTERİZASYONU Esin PEKER KSÜ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ KİMYA ANABİLİM DALİ Danışman: Prof. Dr. Selahattin SERİN Yıl : 2001, Sayfa: 57 Jüri : Yard. Doç Dr. Mükerrem Kurtoğlu : Yard. Doç Dr. Nurcan Kurtoğlu Bu çalışmada, /7-aminoazobenzen ile salisilaldehit ve 2-hidroksinaftaldehitin reaksiyonu sonucunda N-(p-fenilazobenzen)saIisilaldimin (LıH) ve N-(p- fenilazobenzen)naftaldimin (L2H) şeklinde simgelenen Schiff baz ligandlan sentezlenmiştir. Sentezlenen LıH Iigandının oksidatif polikondensasy onu ile m,m'-di N(p-feniIazobenzen)salisilaldimin (L3H2) dimer bileşiği sentezlenmiştir. Sentezlenen L2H Iigandının oksidatif polikondensasyonundan (L4H2) dimer bileşiği elde edilememiştir. Sentezlenen bu Schiff bazlarının Cu(H), Co(ü) ve Ni(ü) kompleksleri sentezlenmiş; ligand ve komplekslerin yapıları rH- ve 13C-NMR, elementel analiz, infrared spektroskopisi, elektronik absorpsiyon spektroskopisi, DTA ve TG analizi, molekül ağırlığı dağılımı ve magnetik susseptibilite analizleri ile karakterize edilmiştir. Azometin ve fenolik (C-OH) gruplarının, azot ve oksijen atomlarının metal iyonuna koordine olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THESIS SYNTHESIS AND CHARACTERIZATION OF NEW SCHIFF BASES CONTAINING AZO GROUP AND THEIR SOME METAL COMPLEXES Esin PEKER DEPARTMENT OF CHEMISTRY INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM Supervisor: Prof. Dr. Selahattin SERİN Year : 2001, Pages: 57 Jury : Yard. Doç Dr. Mükerrem Kurtoğlu : Yard. Doç Dr. Nurcan Kurtoğlu Presented in this study, synthesis of two new Schiff bases symbolized as; N- (p-phenylazobenzene)salicylaldimine (LiH) and N-(p- phenylazobenzene)naphthaldimine (L2H), which are synthesized by reacting salicylaldehyde and 2-hydroxynaphtaldehyde with p-aminoazobenzene. Dimer compound of m,mJ-di N(p- phenlyazobenzene)salicylaldimine is synthesized by oxidative polycondensation reaction of LiH. However when oxidative polycondensation is applid to L2H, no dimer was obtained. In this study Co(H), Cu(H) and Ni(H) complexes of synthesized Schiff bases and their metal complexes have been complited by elemental analyse,,3C- and *H- NMR, infrared and electronic absorption spectroscopy, DTA-TG analyses and magnetic measurements. From these results, it can be suggested that azomethine and phenolic groups' N and O atoms are bridged to metal ions.