Sources of acid forming ions in a rural and urban airshed
- Tez No: 10591
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRDAL TUNCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET ŞEHİRLERDE VE YERLEŞİM BÖLGELERİNDEN UZAK HAVA SAHALARINDA ASİT OLUŞTURAN İYONLARIN KAYNAKLARI ELİYAKUT, Figen Yüksek Lisans Tezi, Çevre Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Assoc. Prof. Gürdal Tuncel Eylül, 1990, 102 sayfa Türkiye'de şehirlerde ve yerleşim bölgelerinden uzak bölgelerde atmosferik parçacıklar toplanmıştır. Bu çalışmanın amacı, toplanan parçacıklarda bulunanların taşınımlarını ve kaynaklarım ortaya çıkarmaktır. Yüksek hacimdeki parçacık örnekleri 1988 ve 1989 yıllarında Karadeniz ve Akdeniz'in yerleşim bölgelerinden uzak bölgelerinde toplanmıştır. örnekler, iyon kromotograf ile asit oluşturan iyonlar (sülfat ve nitrat) için analiz edilmiştir. 850mba yükseklikteki trajektoriler ile hava kütlelerinin geldikleri yerler bulunmuştur. En yüksek sülfat ve nitratın Avrupa'dan gelen hava kütlelerinde olduğu tesbit edilmiştir. Bu iyonların atmosferden Karadeniz'e gelen akı miktarı belirlenmiştir. Sonuçlar, sülfat ve nitrat akı miktarlarının Karadeniz'in kirliliğinde önemli rol oynadığını göstermiştir. Ankara'da gözlenen sülfat konsantrasyonları SOj'nun yoğunluğuna bağlı olarak diğer şehirlerde gözlenenlere göre daha yüksektir. Ancak, havadaki sülfatın çoğu, topraktaki CaCOj'den dolayı nötralize olmaktadır. Sonuç olarak, yağmur ve kar şeklinde olan yağışlar iiinedeniyle önemli miktarda H* iyonu depo! anmamaktadır. Fakat, sis durumunda dönüşüm mekanizması hızlıdır ve asidik sülfat sis içinde akümüle olur. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Sülfat, Nitrat, Trajektoriler, İyon Kromotograf, Uzun Vadeli Taşınım, Karadeniz, Akdeniz, Ankara, iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SOURCES OF ACID FORMING IONS IN A RURAL AND URBAN AIRSHED ELÎYAKUT, Figen M.S. in Env. E Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Gürdal Tuncel September 1990, 102 pages Aerosol samples were collected at locations of urban and nonurban regions in Turkey. The purpose of this study is to determine the sources of constituents found in the collected aerosols and to assess their transport. High volume particle samples were collected in 1988 and 1989 at a rural site in the Black Sea and Mediterranean Sea. The samples were analyzed for acid forming ions, S0^~ and N03“ by ion chromatography. The use of 850mba isobaric back trajectories makes it possible to determine the origin of the air masses. Air masses coming from Europe are associated with the highest S042”and N03" concentrations. Fluxes of the ions from atmosphere to the Black Sea were estimated. The results indicate that atmospheric fluxes of sulphate and nitrate play an important role in the pollution of the Black Sea. Sulphate concentration in Ankara atmosphere is higher than concentrations observed in other cities due to high density of S0? emissions. Howerever, most of the sulphate in the atmosphere isneutralized probably by the soil CaCCy Consequently, precipitation in the form of rain and snow do not deposit a significant amount of H+. But under unusual conditions of fog, conversion becomes very fast and a substantial amount of acidic sulphate accumulates in fog droplets. Science Code : 615.02.02 KEY WORDS: SO^ and N03, Trajectories, Ion Chromatography Long Range Transport, Black Sea, Mediterranean Sea, Ankara. ii