İzmit Klinik ve Tehlikeli Atık Yakma Tesisinde kül, curuf ve filtre pres kekinde AOX parametresinin değerlendirilmesi
Evaluation of AOX parameters on ash, slag and filter press cake at İzmit Clinical and Hazardous Waste Incineration Plant
  1. Tez No: 105920
  2. Yazar: AYSUN SARAÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LALE KIRLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
İZMİT KLİNİK VE TEHLİKELİ ATIK YAKMA TESİSİ' NDE KÜL, CÜRUF VE FİLTRE PRES KEKİNDE AOX PARAMETRESİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ AYSUN SARAÇ Anahtar Kelimeler : Tehlikeli Atıklar, Yakma Tesisi, Halojenler, AOX. ÖZET : Bu çalışmada tehlikeli atıkların yakılarak bertaraf edildiği İzmit Klinik ve Tehlikeli Atık Yakma Tesisi tanıtılmış, insan ve çevre üzerindeki olumsuz etkilerinden dolayı halojenli atıkların üzerinde çalışılmıştır. 10.12.2000 ile 21.02.2001 tarihlerinde tesiste yakılan atıkların girişteki halojen (organik + inorganik) miktarları ile çıkıştaki küL cüruf ve fiziksel kimyasal arıtma ünitesi filtre pres kekinde AOX miktarı ölçülmüştür. Bu AOX miktarlarının, TAKY EK 11 -A' da verilen tehlikeli atıkların düzenli depo alanlarında depolanabilme üst sınır değeri ( 3,0 mg Cl / L )' nin altında olduğu göriümüştür. Çalışma sonunda AOX miktarının en fazla cürufta, daha sonra filtre pres kekinde ve en az da külde olduğu tespit edilmiştir. Bu da halojenlerin, oluşturdukları bileşiklerle çökelti yaptıkları için daha çok cürufta biriktiğini göstermektedir. Metal ve ağır metallerle tuz oluşturmaları ve bunların suda iyonlarına ayrışmaları sonucu filtre pres kekinde ki birikim cüruftakinden azdır. Külde ki birikimin az olması; halojenlerin uçucu forma dönüşen miktarının az olması nedeniyle ancak, toz partücülleri ile bağlanabilenlerin külde biriktiğini, kalan miktarının bacadan emisyon olarak çıktığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF AOX PARAMETERS ON ASH, SLAG AND FILTER PRESS CAKE AT IZMIT CLINICAL AND HAZARDOUS WASTE INCINERATION PLANT AYSUN SARAÇ Key Word: Hazardous Wastes, Incineration Plant, Halogens, AOX. ABSTRACT : In this study, the Izmit Clinical and Hazardous Waste Incineration Plant where the hazardous wastes have been incinerated and disposed has been introduced and the halogenated wastes have been dealt with due to their adverse effect on the people and the environment. Between the dates of 10.12.2000 and 21.02.2001 AOX quantities have been measured on the halogen quantities (organic & inorganic) of the wastes at the entrance and on slag, ashand the filter press cake of physical-chemical treatment unit at the exit. It has been found out that the AOX quantities remained lower than the upper limit value (3,0 mg Cl/L) of landfill in the landfill areas of the hazardous wastes specified in HWCR 1 1 - A Appendix. At the end of study, it has been found out that AOX quantity exists in the slag at most, and in filter press cake and in the ash at least which means that halogens are more accumulated in the slag since they have precipitated with the components they made. As a result of the feet of that they generated salt with metals and heavy metals they dissolved into ions in water, the accumulation on the filter press cake is more than that on the slag. Less accumulation in the ash indicates that due to less quantity of the halogenes transforming to volatile form, only those that can be binded with dust particules are accumulated in the ash, and the remaining quantity goes out through chimney as emission. n