Ekmeklik buğday genotiplerinin in vitro ve in vivo koşullarında kuraklığa dayanıklılık yönünden değerlendirilmesi
Evaluations for drought resistance of bread wheat genotypes in vitro and in vivo conditions
  1. Tez No: 183285
  2. Yazar: MELDA YALÇIN OKURSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İSMET BAŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
2003-2004 ve 2004-2005 ekim yıllarında Trakya Üniversitesi Tarla Bitkileri Bölümü DenemeAlanında yapılan bu araştırmada in vitro ve in vivo (saksı ve tarla) koşullarda 15 buğday çeşidi kurağadayanım yönünden incelenmiştir. Onbeş buğday çeşidi, Pehlivan, Flamura 85, Saraybosna, Milena,Prostor, Dariel, Kıraç 66, Altay 2000, Sagittario, Gediz 75, Golia, Sadova, Bezostoja 1, Todora ve Süzen,materyal olarak kullanılmıştır. Denemeler in vitro ve in vivo koşullarında tesadüf parsellerinde faktöriyeldeneme olarak kurulmuştur. Tarla denemeleri ise tesadüf blokları deneme desenine göre yürütülmüştür.Çalışmada tane verimi, başaklanma gün sayısı, bitki uzunluğu, başak uzunluğu, ana başakta tane sayısı,ana başakta tane ağırlığı, mumsuluk, bayrak yaprak alanı, bayrak yaprak açısı, stoma sayısı, tek bitki taneverimi, kılçıklılık, hektolitre ağırlığı, 1000 tane ağırlığı, sürgün ve kök ağırlığı, sürgün ve kök uzunluğu,sürgün ve kök kuru madde oranı, farklı dönemlerde yaprak sus tutma kabiliyeti kriterleri incelenmiştir.Çalışmada farklı kuraklık ortamlarında in vitro ve in vivo koşullarında incelenen özelliklerdeönemli oranda azalmalar meydana gelmiştir. Ekmeklik buğday çeşitlerinin farklı kuraklık ortamlarındandeğişik düzeylerde etkilendikleri belirlenmiştir. Tarla koşullarında 2 yıl süresince yapılan çalışmalardatane verimi 301.00 -552.00 kg/da, ikinci yıl ise 282.92-623.33 kg/da arasında değişmiştir. En yüksekyaprak su kayıp oranı 159 g ile Golia ve Prostor çeşitlerinden elde edilmiştir. En az yaprak su kayıp oranıise 62.67 g ve 63.67 g ile sırasıyla Flamura 85 ve Kıraç 66 çeşitlerinden belirlenmiştir..Anahtar Kelimeler : Ekmeklik buğday, makarnalık buğday, kuraklık, bitki uzunluğu, başak uzunluğu,1000 tane ağırlığı, in vitro, in vivo, yaprak su tutma, stoma sayısı, tane verimi, PEG, kurağa dayanıklılık.iiÖNSÖZ ve TEŞEKKÜRYüksek lisans tezimin konusunun belirlenmesinden yazımına kadar heraşamasında büyük emeği geçen, çalışmama sürekli destek olup yön veren danışmanımdeğerli Hocam Sayın Doç. Dr. smet BAŞER'e, çalışmalarım süresince yardımlarınıesirgemeyip bana destek olan Değerli Hocalarım Sayın Prof. Dr. Temel GENÇTAN,Sayın Prof. Dr. Kayıhan Z. KORKUT, Sayın Yrd. Doç. Dr. Oğuz B LG N ve SayınAraş. Gör. Alpay BALKAN'a, anabilim dalı başkanımız Sayın Prof. Dr. ServetTEKEL olmak üzere, tarla bitkileri bölümünde görev yapan tüm değerli hocalarıma,her konuda destek olan ekip yöneticim Sayın Sevil BOĞAZKESEN TAŞ'a, tezimin vehayatımın her aşamasında bana destek olan sevgili eşim Araş. Gör. Hakan OKURSOY'a bugünlere gelmemde en büyük desteği olan sevgili annem Hanife YALÇIN ve sevgilibabam Besim YALÇIN' a ve her zaman bana destek olan sevgili annem AyşeOKURSOY ve sevgili babam brahim OKURSOY' a sonsuz teşekkürler.Melda YALÇIN OKURSOYiiiÇ NDEK LERSayfa NoÖZET iABSTRACT iiTEŞEKKÜR iiiŞEK LLER D Z N viiÇ ZELGELER D Z N viii1. G R Ş 12. KAYNAK ARAŞTIRMASI 63. MATERYAL VE YÖNTEM 143.1. Araştırma Yeri ve Özellikleri 143.1.1. klim özellikleri 143.1.2. Toprak özellikleri 153.2. Materyal 153.3. Yöntem 163.3.1. Ekim ve bakım 163.3.2.Tarla denemesi 163.3.3. Saksı denemesi 183.3.4. n vitro 203.3.5. Verilerin değerlendirilmesi 234. ARAŞTIRMA SONUÇLARI VE TARTIŞMA 244.1. Doku Kültürü 244.1.1. Fide uzunluğu 244.1.2. Kök uzunluğu 274.1.3. Yaprak sayısı 294.1.4. Toprak üstü sürgün ağırlığı 314.1.5. Kök ağırlığı 344.1.6. Kök sayısı 374.2. 2003-2004 Yetiştirme Yılı Tarla Denemesi 404.2.1. Fide uzunluğu 404.2.2. Sürgün ağırlığı 414.2.3. Kardeş sayısı 42iv4.2.4. Dört-beş yaprak dönemde su kayıp oranı 434.2.5. Başaklanma döneminde yaprak su kayıp oranı 464.2.6. Bayrak yaprak alanı 474.2.7. Başaklanma süresi 484.2.8. Olgunlaşma süresi 504.2.9. Bitki uzunluğu 514.2.10. Başak uzunluğu 524.2.11. Ana başakta tane sayısı 544.2.12. Ana başakta tane ağırlığı 554.2.13. Dekara tane verimi 564.2.14. Hektolitre ağırlığı 584.2.15. Bin tane ağırlığı 594.2.16. Mumsuluk 604.2.17. Stoma sayısı 614.3. 2004-2005 Yetiştirme Yılı Tarla Denemesi 634.3.1 Fide uzunluğu 634.3.2. Yaprak sayısı 644.3.3. Toprak üstü sürgün ağırlığı 654.3.4. Kardeş sayısı 664.3.5. Dört-beş yapraklı dönemde yaprak su kayıp oranı 684.3.6. Başaklanma döneminde yaprak su kayıp oranı 694.3.7. Bitki uzunluğu 714.3.8. Başak uzunluğu 724.3.9. Bayrak yaprak alanı 734.3.10. Başaklanma tarihi 754.3.11. Olgunlaşma tarihi 764.3.12. Başakta tane sayısı 774.3.13. Başakta tane ağırlığı 784.3.14. Dekara tane verimi 794.3.15. Bin tane ağırlığı 814.3.16. Hektolitre ağırlığı 824.3.17. Mumsuluk 834.3.18. Stoma sayısı 854.4. Saksı Denemesi 86v4.4.1. Kök yaş ağırlığı 864.4.2 .Yaş sürgün ağırlığı 894.4.3. Fide uzunluğu 914.4.4. Kök uzunluğu 934.4.5. Yaprak su kayıp oranı 965. SONUÇ ve ÖNER LER 996. KAYNAKLAR 101viŞEK LLER D Z N Sayfa noŞekil.3.1.Deneme parselleri 17Şekil 3.2.Saksı denemeleri 19Şekil 3.3.Milena ekmeklik buğday çeşidinin farklı PEG oranlarında invitroda görünüşü 22Şekil 3.4.Gediz 75 ve Pehlivan buğday çeşitlerinin farklı PEGoranlarında in vitroda görünüşü 22viiÇ ZELGELER L STES Sayfa noÇizelge 3.1. 2003-2004 ve 2004-2005 yıllarında buğday yetiştirmemevsimine ait ortalama sıcaklık (oC), toplam yağış (mm) veoransal nem (%) değerleri. 14Çizelge 3.2. Deneme yerinin toprak analiz sonuçları.x) 15Çizelge 3.3. Araştırmada materyal olarak kullanılan çeşitlerin bazıtarımsal özellikleri, kalite sınıfları ve orijinleri. 16Çizelge 3.4. Temel besi ortamı MS ve yapay kuraklık ortamı oluşturmakiçin kullanılan farklı miktardaki PEG-1000 20Çizelge 4.1. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin in vitro koşullardakuraklık ortamında elde edilen fide uzunluğu değerlerinde varyansanaliz sonuçları 24Çizelge 4.2. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin fide boyları 25Çizelge 4.3. Denemeye alınan buğday çeşitlerinde in vitrokoşullarda farklı kuraklık ortamında ortalama fide gelişimleri veönemlilik grupları 25Çizelge 4.4. Denemeye alınan buğday çeşitlerinde kuraklık x çeşitinteraksiyonundan elde edilen fide uzunlukları 26Çizelge 4.5. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin in vitro koşullardakuraklık ortamında elde edilen kök uzunluğu değerlerindevaryans analiz sonuçları 28Çizelge 4.6. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin kök uzunlukları 28Çizelge 4.7. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin in vitroda farklıkuraklık koşullarındaki kök uzunlukları 28Çizelge 4.8. Denemeye alınan buğday çeşitlerinde kuraklık x çeşitinteraksiyonundan elde edilen kök uzunlukları 29Çizelge 4.9. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin in vitro koşullarda kuraklıkortamında elde edilen yaprak sayıları değerlerindevaryans analiz sonuçları 30Çizelge 4.10.Denemeye alınan buğday çeşitlerinin in vitroda farklıkuraklık koşullarındaki yaprak sayıları 30Çizelge 4.11. Buğday çeşitlerinin in vitro koşullarda yaprak sayıları 31viiiÇizelge 4.12. Denemeye alınan buğday çeşitlerinde kuraklıkxçeşitinteraksiyonundan elde edilen yaprak sayıları 32Çizelge 4.13. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin in vitro koşullardakuraklık ortamında elde edilen toprak üstüsürgün ağırlık değerlerinde varyans analiz sonuçları 33Çizelge 4.14. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin in vitroda farklı kuraklıkkoşullarındaki toprak üstü sürgün ağırlıkları 33Çizelge 4.15. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin in vitro koşullardatoprak üstü ağırlıkları 33Çizelge 4.16. Denemeye alınan buğday çeşitlerinde kuraklıkxçeşitinteraksiyonundan elde edilen toprak üstü ağırlıklarındavaryans analiz sonuçları 34Çizelge 4.17. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin in vitro koşullardakuraklık ortamında elde edilen kök ağırlığı değerlerindevaryans analiz sonuçları 35Çizelge 4.18. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin in vitroda farklı kuraklıkkoşullarındaki kök ağırlıkları 35Çizelge 4.19. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin in vitro koşullardakök ağırlıkları 36Çizelge 4.20. Denemeye alınan buğday çeşitlerinde kuraklıkxçeşitinteraksiyonundan elde edilen kök ağırlıkları 37Çizelge 4.21. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin in vitro koşullardakuraklık ortamında elde edilen kök sayısı değerlerindevaryans analiz sonuçları 38Çizelge 4.22. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin in vitroda farklı kuraklıkkoşullarındaki kök sayıları 38Çizelge 4.23. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin in vitro koşullardakök sayıları 39Çizelge 4.24. Denemeye alınan buğday çeşitlerinde kuraklıkxçeşitinteraksiyonundan elde edilen kök sayıları 39Çizelge 4.25. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin tarla koşullarından eldeedilen fide uzunluğu değerlerinde varyans analiz sonuçları 40Çizelge 4.26. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin tarla koşullarda fideboyları 40ixÇizelge 4.27. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin tarla koşullarından eldeedilen sürgün ağırlığı değerlerinde varyans analiz sonuçları 41Çizelge 4.28. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin tarla koşullarında sürgünağırlıkları 42Çizelge 4.29. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin tarla koşullarından eldeedilen kardeş sayısı değerlerinde varyans analiz sonuçları 43Çizelge 4.30. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin tarla koşullarında kardeşsayıları 43Çizelge 4.31. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin tarla koşullarından eldeedilen yaprak su kayıp oranları değerlerinde varyansanaliz sonuçları 44Çizelge 4.32. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin tarla koşullarında yapraksu kayıp oranları 45Çizelge 4.33. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin tarla koşullarından eldeedilen başaklanma döneminde yaprak su kayıp oranı değerlerindevaryans analiz sonuçları 46Çizelge 4.34. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin tarla koşullarındabaşaklanma döneminde yaprak su kayıp oranları 46Çizelge 4.35. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin tarla koşullarından eldeedilen bayrak yaprağı alanı değerlerinde varyans analizsonuçları 48Çizelge 4.36. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin tarla koşullarında bayrakyaprak alanları 48Çizelge 4.37. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin tarla koşullarından eldeedilen başaklanma süresine ilişkin değerlerde varyansanaliz sonuçları 49Çizelge 4.38. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin tarla koşullarındabaşaklanma süreleri 49Çizelge 4.39. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin tarla koşullarından elde edilenolgunlaşma sürelerine ilişkin değerlerinde varyansanaliz sonuçları 50Çizelge 4.40. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin tarla koşullarındaolgunlaşma süreleri 51xÇizelge 4.41. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin tarla koşullarından eldeedilen bitki uzunluğu değerlerinde varyans analiz sonuçları 52Çizelge 4.42. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin tarla koşullarında bitkiboyları 52Çizelge 4.43. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin tarla koşullarından eldeedilen başak uzunluğu değerlerinde varyans analizsonuçları 53Çizelge 4.44. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin tarla koşullarındabaşak uzunlukları 53Çizelge 4.45. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin tarla koşullarından eldeedilen ana başakta tane sayısı oranları değerlerindevaryans analiz sonuçları 54Çizelge 4.46. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin tarla koşullarında anabaşakta tane sayıları 54Çizelge 4.47. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin tarla koşullarından eldeedilen ana başakta tane ağırlığı oranı değerlerinde varyansanaliz sonuçları 55Çizelge 4.48. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin tarla koşullarındaana başakta tane ağırlıkları 56Çizelge 4.49. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin tarla koşullarından eldeedilen dekara tane verimi değerlerinde varyansanaliz sonuçları 57Çizelge 4.50. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin tarla koşullarındadekara tane verimleri 57Çizelge 4.51. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin tarla koşullarından eldeedilen hektolitre ağırlığına ilişkin değerlerde varyans analizsonuçları 58Çizelge 4.52. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin tarlakoşullarında hektolitre ağırlıkları 59Çizelge 4.53. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin tarla koşullarından eldeedilen bin tane ağırlığı değerlerinde varyans analiz sonuçları 59Çizelge 4.54. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin tarla koşullarında bintane ağırlıkları 60xiÇizelge 4.55. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin tarla koşullarından eldeedilen mumsuluk değerlerinde varyans analiz sonuçları 61Çizelge 4.56. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin tarlakoşullarında mumsuluk değerleri 61Çizelge 4.57. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin tarla koşullarından eldeedilen stoma sayısı değerlerinde varyans analiz sonuçları 62Çizelge 4.58. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin tarla koşullarındastoma sayıları 62Çizelge 4.59. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin tarla koşullarından eldeedilen fide uzunluğu değerlerinde varyans analiz sonuçları 63Çizelge 4.60. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin tarla koşullarındafide boyları 64Çizelge 4.61. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin tarla koşullarından eldeedilen fide uzunluğu değerlerinde varyans analiz sonuçları 65Çizelge 4.62. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin yaprak sayıları 65Çizelge 4.63. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin tarla koşullarından eldeedilen toprak üstü ağırlığı değerlerinde varyans analiz sonuçları 66Çizelge 4.64. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin tarla koşullarında topraküstü ağırlıkları 66Çizelge 4.65. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin tarla koşullarından eldeedilen kardeş sayısı değerlerinde varyans analiz sonuçları 67Çizelge 4.66. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin tarla koşullarındakardeş sayıları 67Çizelge 4.67. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin tarla koşullarından eldeedilen yaprak su kayıp oranı değerlerinde varyans analizsonuçları 68Çizelge 4.68. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin tarla koşullarında yapraksu kayıp oranları 69Çizelge 4.69. Denemeye alınan buğday çeşitlerinde başaklanma döneminde eldeedilen yaprak su kayıp oranı değerleri 69Çizelge 4.70. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin tarla koşullarında yapraksu kayıp oranları 70Çizelge 4.71. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin tarla koşullarından eldeedilen bitki uzunluğu değerlerinde varyans analiz sonuçları 71xiiÇizelge 4.72. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin tarla koşullarındabitki boyları 72Çizelge 4.73. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin tarla koşullarından eldeedilen başak uzunluğu değerlerinde varyans analiz sonuçları 73Çizelge 4.74. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin tarla koşullarındabaşak uzunlukları 73Çizelge 4.75. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin tarla koşullarından eldeedilen bayrak yaprağı değerlerinde varyans analiz sonuçları 74Çizelge 4.76. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin tarla koşullarında bayrakyaprağı alanları 74Çizelge 4.77. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin tarla koşullarından eldeedilen başaklanma tarihi değerlerinde varyans analiz sonuçları 75Çizelge 4.78. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin tarlakoşullarında başaklanma tarihleri değerleri 75Çizelge 4.79. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin tarla koşullarından eldeedilen olgunlaşma değerlerinde varyans analiz sonuçları 76Çizelge 4.80. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin tarla koşullarındaolgunlaşma tarihleri 77Çizelge 4.81. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin tarla koşullarından eldeedilen başakta tane sayısı değerlerinde varyans analiz sonuçları 77Çizelge 4.82. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin tarla koşullarında başaktane sayısı değerleri 78Çizelge 4.83. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin tarla koşullarından eldeedilen başakta tane ağırlığı değerlerinde varyans analiz sonuçları 79Çizelge 4.84. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin tarla koşullarındabaşak tane ağırlıkları 79Çizelge 4.85. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin tarla koşullarından eldeedilen dekara tane verimi değerlerinde varyans analiz sonuçları 80Çizelge 4.86. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin tarla koşullarındadekara tane verim değerleri 80Çizelge 4.87. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin tarla koşullarından elde edilenbin tane ağırlığı değerlerinde varyans analiz sonuçları 81Çizelge 4.88. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin tarla koşullarındabin tane ağırlığı 82xiiiÇizelge 4.89. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin tarla koşullarından eldeedilen hektolitre değerlerinde varyans analiz sonuçları 83Çizelge 4.90. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin tarla koşullarındabin hektolitre değerleri 83Çizelge 4.91. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin tarla koşullarından eldeedilen mumsuluk değerlerinde varyans analiz sonuçları 84Çizelge 4.92. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin mumsuluk değerleri 84Çizelge 4.93. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin tarla koşullarından eldeedilen stoma sayısı değerlerinde varyans analiz sonuçları 85Çizelge 4.94. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin tarla koşullarında stomasayısı değerleri 85Çizelge 4.95. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin saksı koşullarda kuraklıkortamında elde edilen kök yaş ağırlığı değerlerinde varyansanaliz sonuçları 86Çizelge 4.96. Farklı kuraklık ortamında kök yaş ağırlıkları 87Çizelge 4.97. Buğday çeşitlerinde kök yaş ağırlığı 87Çizelge 4.98. Farklı kuraklık ortamında buğday çeşitlerinin kök yaşağırlıkları 88Çizelge 4.99. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin saksı koşullarındakuraklık ortamında elde yaş sürgün ağırlığı değerlerindevaryans analiz sonuçları 89Çizelge 4.100. Farklı kuraklık ortamında yaş sürgün ağırlığı 90Çizelge 4.101. Buğday çeşitlerinde yaş sürgün ağırlığı 90Çizelge 4.102. Farklı kuraklık ortamında buğday çeşitlerininyaş sürgün ağırlığı 91Çizelge 4.103. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin saksı koşullardakuraklık ortamında elde edilen fide uzunluğu değerlerindevaryans analiz sonuçları 91Çizelge 4.104. Farklı kuraklık ortamında fide boyları 92Çizelge 4.105. Buğday çeşitlerinde fide boyları 92Çizelge 4.106. Farklı kuraklık ortamında buğday çeşitlerinin fideboyları 93xivÇizelge 4.107. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin saksı koşullardakuraklık ortamında elde edilen kök uzunluğu değerlerindevaryans analiz sonuçları 94Çizelge 4.108. Farklı kuraklık ortamlarında kök boyları 94Çizelge 4.109. Buğday çeşitlerinde kök boyları 95Çizelge 4.110. Farklı kuraklık ortamında buğday çeşitlerinin kök boyları 95Çizelge 4.111. Denemeye alınan buğday çeşitlerinin saksı koşullardakuraklık ortamında elde edilen yaprak su kayıp oranıdeğerlerinde varyans analiz sonuçları 96Çizelge 4.112. buğday çeşitlerinde yaprak su kayıp oranıdeğerleri ve önemlilik grupları 96Çizelge 4.113. Buğday çeşitlerinde yaprak su kayıp oranları 97Çizelge 4.114. Farklı kuraklık ortamında buğday çeşitlerinin yapraksu kayıp 98
Özet (Çeviri)
In this research carried out in the research area of Field Crops Department, Tekirdag AgriculturalFaculty in Thrace University in 2003-2004 and 2004-2005 growing period, it was aimed to determine thedrought resistance of fifteen wheat cultivars under vitro and in vivo conditions. This research, based onthe random blocks of experimental design with three replications for field experiment and factorialrandom plot of experimental design in vivo and in vitro conditions with six replications. Pehlivan,Flamura 85, Saraybosna, Milena, Prostor, Dariel, Kıraç 66, Altay 2000, Sagittario, Gediz 75, Golia,Sadova, Bezostoja 1, Todora and Suzen wheat cultivars were used.Grain yield per main spike, grain yield per decare, number of heading days, plant height, spikelength, number of grain per main spike, weight of grain per main spike, lag leaf area per plant, number ofstomata, test weight, thousand kernel weight, shout and root weight, shout and root length, dry matterweight of shout and root per plant, leaf retention ability in different conditions were examinedMost of the plants characters decreased significantly under different drought conditions both invitro and pots important level when compared to the control groups. Response of bread wheat genotypesunder different drought conditions changed with genot