Farklı ekim zamanlarının 2(hordeum disticum L. ) ve 6 sıralı arpa (hordeum vulgare L ) çeşitlerinin verim ve verim kriterleri üzerine etkisi
The Effects of the different sowing times in 2 (hordeum disticum L.) and 6 row barley (hordeum vulgare L ) cultivars on yield and yield companents L. )
- Tez No: 105959
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZEN ŞEHİRALİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
IV SUMMARY A MASTER OF SCIENCE THESIS THE EFFECTS OF THE DIFFERENT SOWING TIMES IN 2 (Hordeum disticum L.) AND 6 ROW BARLEY (Hordeum vulgare L.) CULTIVARS ON YIELD AND YIELD COMPONENTS Dinçer KENAR Research Assistant University of Trakya Tekirdağ Agricultural Faculty Department of Field Crops Institute of Natural Sciences Tekirdağ Agricultural Faculty Department of Field Crops Advisor: Prof. Dr. Sezen ŞEHİRALİ 2001, Pages: 93 JURY: Prof. Dr. Sezen ŞEHİRALİ Prof. Dr. Temel GENÇTAN Doç. Dr. Levent ARIN This research was established for determining the effects of different sowing times of 2 and 6 row barley cuhivars on yield and yield components in split plot experimental design, in 1998-1999 and 1999-2000 growing seasons in Research and Experimental Fields of Field Crops Department of Tekirdağ Agricultural Faculty at Trakya University. In this research, components of yield such as ear number per square meter, fertile tiller number per plant, plant lenght, ear lenght, spikelet number per main ear, grain weight per main ear, grain number per plant, grain weight per plant and harvest index weren protein miktarı, 1000 tane ağırlığı, hektolitre ağırlığı, çimlenme hızı ve çimlenme gücü incelendi. Kardeşlenmeye kadar geçen gün sayısı, sapa kalkmaya kadar geçen gün sayısı, başaklanmaya kadar geçen gün sayısı ve hasada kadar geçen gün sayısı fenolojik olarak incelenmiştir Verim çeşitlere göre sırasıyla 470.01, 465.61 ve 461.61 kg (Yıldırım, Angora ve Barberousse çeşitlerinden) elde edilmiş; ekim zamanları yönünden en yüksek verim (437.13 kg/da) olarak 24 Ekim ekiliş tarihinde elde edilmiştir. Çeşitler arasında en yüksek hasat indeksi (% 53.26) Yıldırım çeşidinden elde edilirken; ekim zamanlan yönünden en yüksek hasat indeksi sırasıyla % 50.78, 49.24 ve 49.05 olarak 04 Aralık, 21 Kasım ve 06 Kasım ekim zamanlarından elde edilmiştir. Çeşitler arasında en yüksek m2'de başak sayısı 444.92 ve 440.50 adet olarak Angora ve Barberousse çeşitlerinden elde edilmiş; m2'de başak sayısı en yüksek (514.21 adet) 24 Ekim ekilisinden sağlanmıştır. Çeşitler arasında en yüksek fertil kardeş sayısı 2.58 adet olarak Angora çeşidinden elde edilmiş; ekim zamanlan yönünden en yüksek fertil kardeş sayısı 3.14 adet olarak 24 Ekim ekilisinden sağlanmıştır. Çeşitler arasında en uzun bitki 102.54 cm olarak Tokak-157/37 çeşidinden elde edilmiş; ekim zamanlan yönünden en uzun bitki 99.61 cm 24 Ekim ekilisinden sağlanmıştır. Çeşitler arasında en uzun başak 7.92 cm olarak Angora çeşidinden elde edilmiş; ekim zamanlan yönünden en uzun başak 7.74 cm olarak 24 Ekim ekilisinden sağlanmıştır. Çeşitler arasında en fazla başakta başakçık sayısı 24.60 adet olarak Angora çeşidinden elde edilmiş;ekim zamanlan yönünden başakta başakçık sayısı en fazla 22.68 adet olarak 24 Ekim ekilisinden sağlanmıştır. Çeşitler arasında başakta tane sayısı en fazla 44.76 ve 43.75 adet olarak Yıldıran ve Barberousse çeşitlerinden elde edilmiş; ekim zamanları yönünden başakta tane sayısı en yüksek 35.18 adet olarak 24 Ekim ekilisinden sağlanmıştır. Çeşitler arasında başakta tane ağırlığı en yüksek 1.72 ve 1.71 g olarak Barberousse ve Yıldırım çeşitlerinden sağlanmıştır. Çeşitler arasında bitkide tane sayısı en fazla 106.80 adet olarak Yıldırım çeşidinden sağlanmış; ekim zamanı yönünden bitkide tane sayısı en yüksek 99.54 adet 24 Ekim ekilisinden sağlanmıştır. Çeşitler arasında bitkide tane ağırlığı en yüksek 3.87 ve 3.58 g olarak Yıldırım ve Barberousse çeşitlerinden sağlanmış; ekim zamanlan yönünden bitkide tane ağırlığı en yüksek 3.58 g 24 Ekim ekilisinden sağlanmıştır. Kalite unsur lan olarak incelenen karakterlerden nem miktan en yüksek % 16.10 ve 15.45 Angora ve Barberousse çeşitlerinden sağlamış. Çeşitler arasında protein miktan en yüksek % 12.22 olarak Tokak-1 57-37 çeşidinden sağlanmış. Çeşitler arasında bin tane ağırlığıIV SUMMARY A MASTER OF SCIENCE THESIS THE EFFECTS OF THE DIFFERENT SOWING TIMES IN 2 (Hordeum disticum L.) AND 6 ROW BARLEY (Hordeum vulgare L.) CULTIVARS ON YIELD AND YIELD COMPONENTS Dinçer KENAR Research Assistant University of Trakya Tekirdağ Agricultural Faculty Department of Field Crops Institute of Natural Sciences Tekirdağ Agricultural Faculty Department of Field Crops Advisor: Prof. Dr. Sezen ŞEHİRALİ 2001, Pages: 93 JURY: Prof. Dr. Sezen ŞEHİRALİ Prof. Dr. Temel GENÇTAN Doç. Dr. Levent ARIN This research was established for determining the effects of different sowing times of 2 and 6 row barley cuhivars on yield and yield components in split plot experimental design, in 1998-1999 and 1999-2000 growing seasons in Research and Experimental Fields of Field Crops Department of Tekirdağ Agricultural Faculty at Trakya University. In this research, components of yield such as ear number per square meter, fertile tiller number per plant, plant lenght, ear lenght, spikelet number per main ear, grain weight per main ear, grain number per plant, grain weight per plant and harvest index were
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY A MASTER OF SCIENCE THESIS THE EFFECTS OF THE DIFFERENT SOWING TIMES IN 2 (Hordeum disticum L.) AND 6 ROW BARLEY (Hordeum vulgare L.) CULTIVARS ON YIELD AND YIELD COMPONENTS Dinçer KENAR Research Assistant University of Trakya Tekirdağ Agricultural Faculty Department of Field Crops Institute of Natural Sciences Tekirdağ Agricultural Faculty Department of Field Crops Advisor: Prof. Dr. Sezen ŞEHİRALİ 2001, Pages: 93 JURY: Prof. Dr. Sezen ŞEHİRALİ Prof. Dr. Temel GENÇTAN Doç. Dr. Levent ARIN This research was established for determining the effects of different sowing times of 2 and 6 row barley cuhivars on yield and yield components in split plot experimental design, in 1998-1999 and 1999-2000 growing seasons in Research and Experimental Fields of Field Crops Department of Tekirdağ Agricultural Faculty at Trakya University. In this research, components of yield such as ear number per square meter, fertile tiller number per plant, plant lenght, ear lenght, spikelet number per main ear, grain weight per main ear, grain number per plant, grain weight per plant and harvest index wereinvestigated as yield and its components, while protein quantity, dry matter, moisture quantity, 1000 grain weight, test weight, germination rate and germination power were investigated as quality components. Number of the days from emergence to tillering, number of the days from emerge to stem time, number of the days from emergence to ear emergence and number of the days from emergence to harvest time were observed as phenologically. As the highest grain yields per decare as 470.01, 465.61 and 465.61 kg have been obtained from Yıldırım, Angora and Barberousse cultivars among different cultivars, the hihest grain yields per decare as 437.13 kg have been obtained from October 24 sowing time among different sowing times. As the highest harvet index as 53.26 % has been obtained from Yıldırım cultivar, the highest harvest indexes as 50.78 %, 49.24 % and 49.05 % have been obtained from December 04, November 21 and November 06 sowing. While the highest ear numbers per square meter as 444.92 and 440.50 number have been counted in Angora and Barberousse cultivars, the highest ear number square meter as 514.21 number has been counted for Angora and Barberousse cultivars. The highest fertile tiller number as 2.58 number has been determined for Angora cultivar, while the highest fertile tiller number as 3.14 number has been counted for the sowing time of October 24. As the longest main stem as 102.54 cm has been measured from Tokak-157/37 cultivar, the longest main stem as 99.61 cmas has been measured for October 24 sowing time. As the longest main stem ear as 7.92 cm has been measured in Angora cultivar among different cultivars, in terms of sowing time the longest main stem ear as 7.74 cm has been measured for October 24. While the highest spikelet number per main ear as 24.60 number has been determined in Angora cultivar, the highest spikelet number per main ear as 22.68 number has been determined for the sowing time of October 24. The highest grain number per main ear as 44.76 and 43.75 number has been found in Yıldırım and Barberousse cultivars, while the highest grain number per main ear as 35.18 number has been determined for the sowing time of October 24. The highest grain weights per main ear as 1.72 and 1.71 g have been measured in Barberousse and Yıldırım cultivars. As the highest grain number per plant as 106.80 number has been counted in Yıldırım cultivar, the highest grain number per plant as 99.54 number has been counted for the sowing time of October 24. While the highest grain weight per main plant as 3.87 and 3.58 g have been meausred in Yıldırım and Barberousse cultivars, the highest grain weight per main plant as 3.58 g has been measured for the sowing time of October 24. These components have been investigated as yield and its components. &?VI The highest moisture rates as 16.1 6% and 15.45 % have been obtained from Angora and Barberousse cultivars. The highest proteine rate as 12.22 % has been obtained from the Tokak- 157/37 cukivar. As the highest thousand grain weight as 44.28 g has been weighted in Angora cultivar, the highest thousand grain weight as 41.47 g has been weighted for the sowing date of December 04. The highest test weights as 63.80 kg and 62.81 kg have been weighted in Angora and Barberousse cultivars. The highest germination rates as 93.75 %, 93.71 % and 93.51 % have been obtained from Yıldırım, Angora and Barberousse cultivars. The highest germination powers as 95.33 %, 95.29 % and 94.25 % have been obtained from Yıldırım, Angora and Barberousse cultivars. These components have been investigated as malting components. KEY WORDS: Barley, sowing time, grain yield per decare, harvest index, ear number in square meter, fertile tiller number per plant, plant lenght, ear lenght, spikelet number per main ear, grain number in ear, grain weight per main ear, grain number per plant, grain weight per plant, grain moisture content, grain dry matter quantity, protein content, thousand grain weight, test weight, germination rate, germination power.