DSC and TGA investigation of combustion kinetics for crude oil-lignite mixtures
  1. Tez No: 10598
  2. Yazar: MUSTAFA VERSAN KÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENDER OKANDAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Petrol Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
ÖZET PETROL - LİNYİT KARIŞIMLARININ YANMA KİNETİ?İNİN DSC VE TBA İLE İNCELENMESİ KOK, Mustafa Ver şan Doktora Tezi, Petrol Müh. Bölümü Tez Yöneticisi s Prof.Dr. Ender OKANDAN Kasım 1990, 235 sahife Bu çalışmanın amacı, düşük kaliteli linyitlerin katı yapılarını bozmadan değişik gravitedeki petrollerle karıştırılarak yanma özelliklerini belirlemektir. Bu çalışma, Beypazarı linyit kömürünün İS. 9» 18. 7 ve 26.7 *API gravitedeki Batı Raman» Raman ve Garzan petrolleriyle % 10 ve 20 oranlarında karıştırılarak türevsel taramalı kalorimetre ve termogravimetrik analiz cihazlarıyla piroliz ve yanma reaksiyonlarını kapsar. Bütün deneyler, beş farklı ısıtma hızıyla 10»15>20 ve 25 °C/dak.) gerçekleştirilmiş olup, 10 *C/dak. lik deneylerin verileri analiz edilerek numunelerin nitrojenli ortamdaki piroliz ve hava ortamındaki yanma özellikleri belirlenmiştir. Deneylerin tekrarlana- bilirlik özelliklerini belirlemek amacıyla 10 °C/dak.lik deneyler iki kere gerçekleştirilmiştir. Piroliz deneylerinde çalışılan petrollerin distilasyon ve akmazlık değişimi bölgelerinin sıcaklık alanları belirlenmiştir.Petrollerin yanma deneylerinde üç farklı reaksiyon bölgesi tesbit edilmiştir. Bunlar düşük sıcaklık oksidasyonu, yakıt depolaması ve yüksek sıcaklık oksidasyonudur.Beypazarı linyitinin DSC analizlerinde ise reaksiyon ısısını gösteren bir reaksiyon bölgesi bulunmuştur. Karışımlarda ise ısı akış hızı linyite göre daha yüksek olarak belirlenmiştir. Deneyler sonucunda Beypazarı linyitinin aktivasyon enerjisi 66 kJ/mol olarak bulunmuştur. Karıştırılan petrolün oranına ve cinsine bağlı olarak 'A 10 luk karışımlarda aktivasyon enerjisi 7B-9B kJ/mol'e % 20 lik karışımlarda ise 114-132 kJ/mol değerlerine ulaşmıştır. Yanma özellikleri üzerinde ısıtma hızının etkileride araştırılmış ve artan ısıtma hızına bağlı olarak daha yüksek reaksiyon sıcaklıkları ve ısı akış hızı belirlenmiştir. Aktivasyon enerjisi» reaksiyon katsayısı ve Arrhenius sabitleri Arrhenius kinetik modeline göre üç farklı metodla hesaplanmıştır. Anahtar kelimeler : Türevsel taramalı kalorimetre» türevsel termogravimetrik analiz cihazı piroliz yanma, düşük sıcaklık oksitlenmesi, yakıt depolaması, yüksek sıcaklık oksitlenmesi. 617.01.04 vi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DSC AND TBA INVESTIGATION OF COMBUSTION KINETICS FOR CRUDE 0IL-LI6NITE MIXTURES KöK, Mustafa Ver san Ph.D. in Petroleum Engineering Supervisor i Prof.Dr. Ender OKANDAN November 1990, 235 pages The aim of this work was to characterize the combustibility of low quality lignite by mixing with different kinds of crude oils» in amounts that will not alter the solid texture of the fuel. This work will report Differential Scanning Calorimetry (DSC) and Thermogravimetry , fuel deposition and high temperature oxidation (HTO).In lignite, only one reaction peak was observed in DSC runs indicating ons main reaction. In mixtures, single reaction peak was observed as in lignite but heat flow rate at peak was higher than lignite alone. The activation energy of the Beypazari lignite was found as 66 kJ/mol. Depending on the crude oil amount mixed with lignite activation energies were increased to the value of 78-98 kJ/mol in 10% mixtures and to the value of 114-133 kJ/mol in SOK mixtures. Effect of heating rate on the combustibility of the fuels were also studied and higher reaction temperatures and higher heat flow rates were observed at peaks of DSC thermograms with increasing heating rates. T6A data were analysed using an Arrhenius type reaction model and reaction parameters as activation energy» reaction order Arrhenius constants were determined using three different methods. Key words iDifferential Scanning Calorimetry» Differential Thermogravimetry, reaction parameters, pyrolysis, combustion, low-temperature oxidation, fuel deposition high temperature oxidation. 617.01.04 iv