Bursa Yenişehir Karaköy Karacaali ve Menteşe köyleri sınır düzeltmesi ve köyler arası taşıma yapılarak hazırlanan arazi toplulaştırma projesi
Doing and project of the land consalidation project of boundary correction and between villages carrying in Bursa Yenişehir Karaköy Karacaali and Menteşe
  1. Tez No: 105992
  2. Yazar: GÜLAY ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK ALBUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
m ÖZET Ülkemizde arazi toplulaştırma projeleri genellikle DSİ 'nin sulama sahaları içindeki alanlarda köy sınırlan esas alınarak yapılmaktadır. Büyük alanlara ihtiyaç duyulan sulama ve drenaj şebekeleri bazı köylerden geçtiğinden bu köylerdeki mülkiyet sahiplerinden kesilen arazi miktarı fazla olmaktadır. Havzadaki tüm köyler bu projelerden yararlanmasına rağmen kayıplardan birçoğu etkilenmemektedir. Ayrıca köyler arası taşıma ve sınır düzeltmesi yapılmadığından sınırdaki parsel boyutları tarımsal faaliyetler için uygun olmamaktadır. Bu çalışmada arazi toplulaştırma projesi yapılan üç köyde tarımsal faaliyetlere uygun boyutta bloklar oluşturularak köyler arası sınır düzeltmesi ve köyler arası taşıma yapılarak yeni parselasyon projesi hazırlanmıştır. Çalışma sonunda Arazi Toplulaştırma projelerinin mutlaka havza bazında yapılması ve bu sırada köyler arası taşıma ve sınır düzeltmesinin de birlikte ele almarak,bu konularla ilgili bir yasal düzenlemenin yapılması gereği ortaya çıkmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Arazi toplulaştırması, sınır düzeltmesi, köyler arası taşıma, NETTOP, NETMAP.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Generally land consolidation projects of our country were made based on village boundaries in irrigation areas of DSÎ Expropriated lands from owners in these villages are wide areas required enormous areas for irrigation and drainage scheme pass through in some villages. Most of the villages were not affected from expropriations despite of all villages in basin use these projects. Plot of area dimensions in boundaries were not suitable for agricultural activities because of carrying and boundary correction between villages were not made. In this research it was prepared a new panellation project by making boundary correction and carrying between villages via suitable blocks constituted for agricultural activities in land consolidation aplicated three villages. In conclusion land consolidation projects must be made based on basin and it must be considered to carrying and boundary correction between villages simultaneously, it was needed a legal arrangement must be done. KEY WORDS : Land consolidation, Boundary correction, Between villages carrying, NETTOP, NETMAP.