Bursa Yenişehir Karaköy Karacaali ve Menteşe Köyleri sınır düzeltmesi ve köyler arası taşıma yapılarak hazırlanan arazi toplulaştırma projesi üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 362445
  2. Yazar: GÜLAY ÜNAL AKYÜREK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK ALBUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Ülkemizde arazi toplulaştırma projeleri genellikle DSİ 'nin sulama sahalan içindeki alanlarda köy sınırları esas alınarak yapılmaktadır. Büyük alanlara ihtiyaç duyulan sulama ve drenaj şebekeleri bazı köylerden geçtiğinden bu köylerdeki mülkiyet sahiplerinden kesilen arazi miktarı fazla olmaktadır. Havzadaki tüm köyler bu projelerden yararlanmasına rağmen kayıplardan birçoğu etkilenmemektedir. Aynca köyler arası taşıma ve sınır düzeltmesi yapılmadığından sınırdaki parsel boyutları tarımsal faaliyetler için uygun olmamaktadır. Bu çalışmada arazi toplulaştırma projesi yapılan üç köyde tarımsal faaliyetlere uygun boyutta bloklar oluşturularak köyler arası sınır düzeltmesi ve köyler arası taşıma yapılarak yeni parselasyon projesi hazırlanmıştır. Çalışma sonunda Arazi Toplulaştırma projelerinin mutlaka havza bazınd a yapılması ve bu sırada köyler arası taşıma ve sınır d üzeltmesinin de birlikte ele alınarak,bu konularla ilgili bir yasal düzenlemenin yapılması gereği ortaya çılonıştır. ANAHTAR KELIMELER : Arazi toplulaştırması,sınır düzeltmesi,köyler arası taşıma, NETTOP, NETMAP.
Özet (Çeviri)
Generally land consolidation projects of our country were made based on village boundaries in irrigation areas of DSİ Expropriated lands from owners in these villages are wide areas required enormous areas for irrigation and drainage scheme pass through in some villages. Most of the villages were not affected from expropriations despite of all villages in basin use these projects. Plot of area dimensions in boundaries were not suitable for agricultural activities because of canying and boundary correction between villages were not made. In this research it was prepared a new parcellation project by making boundary correction and canying between villages via suitable blocks constituted for agricultural activities in land consolidation aplicated three villages. In conclusion land consolidation projects must be made based on basin and it must be considered to canying and boundary correction between villages simultaneously, it was needed a legal arrangement must be done. KEY WORDS : Land consolidation, Boundary correction, Between villages carrying , NETTOP, NETMAP.