Trakya bölgesinde bazı melez mısır çeşitlerinde (zea mays) genotip x çevre ilişkileri üzerine araştırmalar
Studies on genotype x environment interactions in hybrid maize (zea mays) under Thrace region
  1. Tez No: 105997
  2. Yazar: AHMET TAVUKÇULAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAYIHAN Z. KORKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TRAKYA BÖLGESİNDE BAZI MELEZ MISIR ÇEŞİTLERİNDE ( Zea mays ) GENOTİP X ÇEVRE İLİŞKİLERİ ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR Ahmet TAVUKÇULAR Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Kayman Z. KORKUT Jüri Prof. Dr. Kayman Z. KORKUT Prof. Dr. Temel GENÇTAN (Üye) Prof Dr. Ahmet Ş ALK (Üye) 1993 yılında Tekirdağ (Bahçeağü Köyü / Çerkezköy), Tekirdağ (Kınkali Köyü / Malkara), Kırklareli (Arpaç Köyü / Havsa), Edirne (Müsellim Köyü / Babaeski) olmak üzere 4 yörede tesadüf blokları deneme desenine göre, 4 tekrarlamak olarak yürütülen bu araştırmada 10 bibrit mısır çeşidi kullanılmıştır.n Bu genotfcler sırasıyla RX 904, RX 947, RX 788, RX 899, P 3358, P 3379, P 3184 $77, PX 74 ve PX 9450' dir. Tane verimi yönünden genotiplerin çevrelere karşı uyum yetenekleri icke (1962), Finlay ve Wilkinson (1963), Eberhart ve Russell (1966) Perkins ve Jinks 68), Baker (1969), Shukla (1972) ve Francis ve Kennenberg (1978), tarafindan öne sürülen bilite yöntemleri kullanılarak tahmin edilmiştir. Bir yıl ve dört yörede kurulan denemelerde, bu özellikler bakımından, yer ve yıl üzerinden leştirilmiş varyans analizi ; genotip,çevre ve yıl üzerinden oluşturulan iki yanlı tablodan genotip evre interaksiyon etkisi (ekovalans değeri), regresyon katsayısı, regresyondan sapma kareler alaması, öklit uzaklığı, varyans, varyasyon katsayısı ve sıralama ortalamaları gibi ölçütler tahmin lmiştir. Elde edilen sonuçlar aşağıdaki gibi özetlenmiştir. 1. Bütün özellikler bakımından genotip x çevre interaksiyonlan önemli bulunmuştur. vre koşullarına adaptasyonları, büyük ölçüde her bir genotipin çevrelerle oluşturduklan sraksiyon etkilerine bağh bulunmuştur. 2. Araştırmada kullanılan farklı stabilite yöntemlerine göre, tane verimi özelliği için 1379 bütün çevrelerde iyi adaptasyon göstermiştir. 3. Araştırmada incelenen bütün özellikler yönünden, Finlay ve Wilkinson (1963 ), jerhart ve Russell (1966), Perkins ve Jinks (1968) ve Baker (1969)'ın regresyon katsayıları onundan araştırmada yer alan genotipler aynı adaptasyon da yer alarak benzer adaptasyon rformansı göstermişlerdir. 4. Eberhart ve Russell (1966), Perkins ve Jinks (1968) ve Baker (1969) 'm regresyondan sapma kareler ortalamasına ait değerlendirme sonuçlan aynı olmuştur. 5. Araştırma sonuçlarının genel değerlendirmesinden, Finlay ve Wilkinson (1963)'ın erdiği yöntem ile Eberhart ve Russell (1966), Perkins ve Jinks (1968) ve Baker (1969)'ın erdikleri yöntemler arasında aynı yönde matematiksel bir ilişki olduğu görülmüştür. 6. İncelenen çeşitlerde dekara tane verimi 404-2394 kg/da arasında değişmiştir. En ksek tane verimi 2394 kg/da P 3377 genotipinden, en düşük tane verimi 404 kg/da P 3358 notipinden elde edilmiştir.m \NAHTAR KELİMELER : Melez mısır, Genotip x Çevre interaksiyonu, geniş anlamda kalıtım derecesi, statolite, stabilite parametresi, bitki verimi, dekara verim
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Master Thesis STUDIES ON GENOTYPE x ENVIRONMENT INTERACTIONS IN HYBRID MAIZE ( Zea mays) by Ahmet TAVUKÇULAR Universty ofThrace Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Field Crops, Tekirdağ, Tekirdağ,Türkiye Supervisor : Prof. Dr. Kayihan Z. KORKUT Jury Prof Dr. Kayihan Z. KORKUT Prof Dr. Temel GENÇTAN Prof. Dr. Ahmet ŞALK Experiments including ten hybrid maize varieties were conducted at randomized block design with 4 replications at Tekirdağ (Bahçeağıl village / Çerkezköy),Tekirdağ (Kırıkali village / Malkara) Kırklareli (Arpaç village / Havsa), Edirne (Müsellim village / Babaeski) in 1993.V These genotypes and, RX 904, RX 947, RX 788, RX 899, P 3358, P 3379, P 3184, P 3377 74 and PX 9450. Adaptabiliy to locations of genotypes with respect to grain yield to heading e demonestrated according to stability paremeters of Wricke (1962), Finlay and Wilkinson 53), Eberhart and Russell (1966) Perkins and Jinks (1968), Baker (1969), Shukla (1972) and ttcis and Kennenberg (1978). Multiple variance analysis were made on data collected from the trials which carried out in r location for a period of one year. Effect of genotype x environment interactions (ecovalance ıe), regression coefficient, mean square devistion from regression, oclit distance, variance, iation coefficient and order of genotype means were estimated through two way table which e prepared on locations and years. The results were summerized as follow. 1. Adaptability of genotypes on environment depended upon in large extent genotype x ironment interactions. Genotype x environments interactions were found significat for all ts,under disenssion. 2. The variety P 3377 was found the most stable genotype for grain yield according to 7 bility methods used in this sutudy. 3. Varies of regression coefficient obtained from the analysis of methods given by Finlay I Wilkinson (1963), Eberhart and Russell (1966), Perkins and Jinks (1968) and Baker (1969), re in a similar ranking of which means same genotypic adability. 4. The results derived from the mean square deviation of regression given by Eberhart and ssell (1966) Perkins and Jinks (1968) and Baker were found to be similar. 5. From general assesment of results, it was understood that there was a mathematical ation in the same direction between the result of Finlay and Wilkinson (1963) and of), Eberhart i Russell (1966), Perkins and Jinks (1968) and Baker (1969) as to regression coefficient.VI 6. Grain yields in all varieties in study vary from 404 kg/da to 2394 kg/da. The highest grain Id (2394 kg/da) were obtained from P 3377 genotype and the lovest (404 kg/da) were from 358 genotype Key words : Hybrid maize, genotype x environment interactions heritability, stability, bility parameters, plant yield, grain yield per dekar.