Trakya yöresinde kullanılan tarım makineleri işletmeciliği veri tabanının bilgisayar ortamında hazırlanması
Preparation of the database of agricultural machinery management in Thrace region in computerized system
- Tez No: 105998
- Danışmanlar: PROF.DR. SELÇUK ARIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bilgisayar teknolojisi günümüzde üretim faaliyeti gösteren tüm sektörlere girmiş durumdadır. Üretimin her anında aktif olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu üretim faaliyetleri içinde tarımsal üretimde yer almaktadır. Tarımsal üretimin planlanması ve programlanması gibi işlerde yoğun olarak kullanılan bilgisayar teknolojisi tarımsal işletmeler için büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Tarımsal işletmeler, üretimin planlaması ve programlanmasının her anında ihtiyaç duydukları tüm verilere en kısa sürede, en doğru şekilde kolaylıkla ulaşabilmektedirler. Bu işlemlerin doğru bir şekilde yapılabilmesi için tarımsal üretimle ilgili tüm verilerin bilgisayara doğru bir şekilde kodlanması gerekmektedir. Kodlanan veriler ışığında tarımsal işletmeler kendileri için en uygun olan veriyi birden fazla seçenek içinde kolaylıkla değerlendirmekte ve seçebilmektedirler. Araştırmada konu ile ilgili daha önce yapılmış olan çalışmalar İncelenmiş, Trakya yöresine ait iklim, toprak ve tarımsal yapı ile ilgili tüm veriler toplanmıştır. Çeşitli literatürlerden elde edilen Trakya yöresine ait işletmecilik verileri ve Türkiye'nin birçok bölgesi için geçerli olan işletmecilik verileri çizelgeler haline getirilmiştir. Bu veriler bilgisayar ortamında derlendikten sonra Microsoft Visual Basic 6.0 programlama dilinde kütük programı yazılmıştır. Bu kütük programı içinde üretici firmaya ait güncel veriler ve ürettikleri makinalara ait genel bilgiler yer almaktadır. Programın genel yapısı değişik veri tabloları ve grafiklerle desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Computer technology has been used in every kind of production activity recenctly. It has been accepted by most of the sectors because of its easiness. So they use this modern technology efficiently and one of these sectors is agriculture. Computer technology,which helps planning and programming agricultural production, provides a lot of comfort and easiness to those firms.By using this latest technology they save time and reach their aims easily. In order to do activities properly the necessary information and data must be stored in computer accurately. This stored information enables the user to choose the best data according to his demand. In this research,all the studies that were done previously, have beeen very well researched and the data related with this region's climate, soil and agricultural structure have been gathered and shown on diagrams and charts. This data is programmed according to computerized system and after that register programme has been written in Microsoft Visual Basic 6.0 programming language. This programme includes general information about firms' machines and daily data. This programme is supported by different data charts and graphics.