Ekmeklik buğday f2 melez döllerinde bazı bitkisel özelliklerde heterosis etkileri
Heterosi̇s effects i̇n some plant trai̇ts of f2 off spri̇ngs i̇n bread wheat
- Tez No: 1010847
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Farklı bölgelere ait ekmeklik buğdayların melezlenmesinden elde edilmiş melez döllerinde“Ekmeklik Buğday F2 Melez Döllerinde Bazı Bitkisel Özelliklerde Heterosis Etkileri”başlıklı çalışma tasarlanmıştır. Bu çalışmada, Trakya ve Akdeniz Bölgeleri'nde tescil edilmiş farklı genetik tabanlı ekmeklik buğday çeşitleri arasındaki melezlerin F2 populasyonlarında bazı tarımsal özellikler açısından heterosis etkilerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu çalışmada, Norman Borlaug'un“Yeşil Devrim”projesinin temel dayanağı olan uzak akraba çeşitlerin melez azmanlığı oluşturduğu gerçeğinden hareket edilmiştir. Norman Borlaug dünyanın farlı bölgelerinden topladığı buğdaylar ile başarılı çeşitler geliştirerek Nobel Ödülü almıştır. Uzak lokasyonlara ait çeşitler arasında yapılan melezlemelerde dane verim artışı ve kalite açısından ilerleme katetmek mümkün görülmektedir. Yakın lokasyonlara ait çeşitlerin genetik yapısı benzer olduğundan bunlar arasındaki melezlerden yakın tipte genotipler geliştirelebilmektedir. Bu çalışmada seçilen materyalde Trakya bölgesinden Gelibolu, Toprak, Abide ve Damla çeşitleri ile İzmir bölgesinden Efe, Trakya bölgesinden Ata 81 ve Akdeniz bölgesinden Ceyhan 99 ve Çukurova 86 çeşitlerine ait F2 melez popülasyonları kullanılmıştır. Çalışmada 16 melez kombinasyonu elde edilmiştir. Materyalin ekim işlemi Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Ziraat Fakültesi Deneme Alanı'nda augmented deneme desenine göre tekrarlamasız olarak 23.11.2023 tarihinde yapılmıştır. Çalışmada bitki boyu, başaklanma süresi, üst boğumarası uzunluğu, bayrak yaprak eni, bayrak yaprak uzunluğu, bayrak yaprak alanı, başak uzunluğu, başakta başakcık sayısı, başakta tane sayısı, başakta tane ağırlığı, tek bitki biyolojik verimi, tek bitki tane verimi, hasat indeksi ve 1000 tane ağırlığı özellikleri incelenecektir.
Özet (Çeviri)
This study, titled“Effects of Heterosis on Some Plant Characteristics in Bread Wheat F2 Hybrids,”was designed to investigate hybrid offspring obtained from crossbreeding bread wheat varieties from different regions. The aim of this study was to reveal the effects of heterosis on some agricultural characteristics in F2 populations of hybrids between different genetically based bread wheat varieties registered in the Thrace and Mediterranean regions. This study was based on the fact that distantly related varieties create hybrid vigor, a fundamental principle of Norman Borlaug 's“Green Revolution”project. Norman Borlaug won the Nobel Prize for developing successful varieties from wheat collected from different parts of the world. It appears possible to achieve improvements in grain yield and quality through crossbreeding between varieties from distant locations. Since varieties from nearby locations have similar genetic structures, closely related genotypes can be developed from hybrids between them. In this study, the selected material consisted of F2 hybrid populations of the Gelibolu, Toprak, Abide, and Damla varieties from the Thrace region, the Efe variety from the Izmir region, the Ata 81 variety from the Thrace region, and the Ceyhan 99 and Çukurova 86 varieties from the Mediterranean region. Sixteen hybrid combinations were obtained in the study. The planting of the material was carried out on November 23, 2023, at the Kahramanmaraş Sütçü İmam University Faculty of Agriculture Experiment Field according to an augmented experimental design without replications. The characteristics to be examined in the study are plant height, heading time, internode length, flag leaf width, flag leaf length, flag leaf area, spike length, number of spikelets per spike, number of grains per spike, grain weight per spike, single plant biological yield, single plant grain yield, harvest index, and 1000 grain weight.