Süne (eurygaster integriceps put) mücadelesinin Tekirdağ İli ekonomisine olan katkıları üzerine bir araştırma
A Research on the contributions of the sunn pest bug (eurygaster integaster integriceps put) control on the economy of the city of Tekirdağ
- Tez No: 106003
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OKAN GAYTANCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SÜNE (Eurygaster integriceps put) MÜCADELESİNİN TEKİRDAĞ İLİ EKONOMİSİNE OLAN KATKILARI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Cem YÜCESOY Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman : Yrd.Doc.Dr.Okan GAYTANCIOĞLU 2001, Sayfa : 47 Jüri : Prof.Dr.İ.Hakkı İNAN Doç.Dr.Müjgan KIVAN Yrd.Doc.Dr.Okan GAYTANCIOĞLU Türkiye'de uygulanan tarım politikasının araçlarından biri olan“devlet eliyle tarımsal mücadele”süne zararlısına karşı 1987 yılından beri Tekirdağ'da uygulanmaktadır. Bu uygulamada Tarım Bakanlığı Koruma Kontrol Genel Müdürlüğü ve Tekirdağ Tarım İl Müdürlüğü elemanları sözkonusu tarihten itibaren sünenin yayılmasına ve verdiği ekonomik zararın önlenmesine karşı uğraş vermektedirler. Bu araştırmanın amacı, buğdayın önemli bir zararlısı olarak görülen süne'nin gelişimini Tekirdağ ili özelinde inceleyerek üretici ve sanayiciye olan ekonomik etkilerini değerlendirmektir. Süne zararından meydana gelen ekonomik kayıplara karşı devletin yürüttüğü çalışmaların sonuçlarını karşılaştırarak sorunları belirlemek ve çözüm önerileri sunmaktır. Araştırmaya esas olan veriler Tekirdağ Merkez ilçeye bağlı köylerde; - Buğday tarımı yapan 102 üreticiden, - Çeşitli kapasitelere sahip 6 un fabrikasından, - Zaman zaman süneli buğdaydan ekmek yapmak zorunda kalan 12 firmadan, anket yoluyla elde edilen bilgilerden oluşturulmuştur. Çalışmada ayrıca süne zararlısının gelişimi ve ekolojisi hakkında bilgiler verilerek mücadele konusunda yapılması gerekli olan işlemler ayrıntılı olarak açıklanarak 1999 yılı verileri dikkate alınarak süne ile yapılan mücadelenin ekonomik analizi yapılmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Buğday, süne, mücadele, ekoloji, tarım politikası
Özet (Çeviri)
II SUMMARY Thesis for Master of Sciences A RESEARCH ON THE CONTRIBUTIONS OF THE SUNN PEST BUG (Eurygaster integriceps Put) CONTROL ON THE ECONOMY OF THE CITY OF TEKİRDA? Cem YÜCESOY Trakya University Institute of Scientific Studies Major: Agricultural Economy Adviser Yrd.Doç.Dr.Okan GAYTANCIO?LU 2001, Pages: 47 Jury: Prof.Dr.İ.Hakkı İNAN Doç.DnMüjgan KIVAN Yrd.Doç.Dr.Okan GAYTANCIO?LU“Plant protection with the help of state”which is one of the devices of the agricultural policy implemented in Turkey against sunn bug since 1987 in Tekirdağ. With this implementation, the employees of the Protection Control General Directorate and the Tekirdağ Agriculture City Directorate, of Ministry of Agriculture are striving to prevent the spread of sunn bug and the economic damages it gives. The goal of this research is to investigate, within Tekirdağ, the development of sunn bug which damages wheat significantly, and to assess its economic effects on the producers and the industrialists. It is also in order to compare the results of the studies the state is carrying out against the economic losses, and to identify the problems and bring suggestions for solutions. The data which constitutes the basis for the research is made of the following sources obtained via questionnaires in the villages of Tekirdağ Central Province; - 102 producers practising wheat agriculture, - 6 flour factories of various capacities, - 12 bakers who are obliged, from time to time, to make bread with sunn bug affected wheat. Furthermore, in the study, information has been given regarding the development of the sunn bug and its ecology; and the works required for control with it have been explained in detail, the economic analysis of the control made with sunn bug has also been made, taking into account the 1999 data. KEY WORDS: wheat, sunn bug, control, ecology, agricultural policy