Uluborlu ve Senirkent (Isparta) yörelerinde yetiştirilen kirazların makro besin elementleri bakımından beslenme durumlarının belirlenmesi
Determination of nutritional status of cherry trees in regard of macronutrients in Uluborlu and Senirkent region
- Tez No: 22216
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. TURGUT KÖSEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Bu araştırma, Uluborlu ve Senirkent yörelerindeki kiraz bahçelerinin makro besin elementleri bakımından beslenme durumunu incelemek ve değişik nedenlerle ortaya çıkan beslenme sorunlarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla, Uluborlu ve Senirkent yörelerinde yaygın olarak yetiştirilen 0900-Ziraat çeşidi ile kurulmuş kiraz bahçelerinden 19-20 Haziran tarihlerinde toplam 24 adet yaprak örneği ile 0-30 cm ve 30-60 cm derinliklerden toplam 48 adet toprak örneği alınmıştır. Toprak örneklerinde pH, CaCOs, eriyebilir toplam tuz, bünye, organik madde, N, P, K, Ca ve Mg analizleri, yaprak örneklerinde ise N, P, K, Ca ve Mg analizleri yapılmıştır. Yaprak ve toprak örneklerine ait analiz sonuçları, sınır değerleri ile karşılaştırılarak, incelenen bahçelerin beslenme durumları ve yörede yapılan yanlış ve eksik gübreleme uygulamaları ile ortaya çıkan beslenme sorunları saptanmaya çalışılmıştır. Analiz sonuçlarının değerlendirilmesi ile aşağıda sıralanan bulgular elde edilmiştir: 1. Araştırma yöresi topraklarının pH'ları 7.54-8.15 değerleri arasında olup, hafif alkali ile alkali reaksiyon göstermektedirler. İlçeler karşılaştırıldığında, Uluborlu yöresi topraklarında hafif alkali, Senirkent yöresi topraklarında ise alkali karakterin hakim olduğu görülmektedir.Kalsiyumkarbonat bakımından toprakların büyük çoğunluğu aşırı kireçli durumdadır. Uluborlu yöresinde toprakların (tier iki derinliktede) tümü aşırı kireçli, Senirkent yöresi topraklarının ise % 66.7'si aşırı kireçli, % 33. 3 'ü yüksek kireçli durumdadır. Araştırma yöresi toprakları % 0.007-0.046 arasında değişen değerlerde eriyebilir toplam tuz içermekte olup, tuzluluk yönünden herhangi bir sorun bulunmamaktadır. Toprakların bünyeleri genelde killi-tın, kumlu-killi- tın, kumlu-tın ve kil karakterindedir. Organik madde içerikleri % 0.13-3.13 arasında değişen değerlerdedir. Genel olarak araştırma topraklarının, 0-30 cm derinlikte % 91.7'sinin, 30-60 cm derinlikte ise % 95. 8' inin humusça fakir olduğu saptanmıştır. Toprakların toplam azot içerikleri % 0.011-0.212, alınabilir fosfor içerikleri 2.06-103.55 ppm, değişebilir potasyum içerikleri 0.119-24.10 me/100 g toprak, değişebilir kalsiyum içerikleri 13.84-48.80 me/100 g toprak, değişebilir magnezyum içerikleri ise 1.83-6.00 me/ 100 g toprak arasında değişen değerlerdedir. Toprak sınır değerlerine göre yapılan değerlendirmede; azot yönünden, araştırma yöresi topraklarının (0-30 cm derinlikte) % 66.7'sinin yetersiz, geri kalanının ise orta ve iyi düzeyde olduğu saptanmıştır. İlçeler karşılaştırıldığında ise toplam azot bakımından Uluborlu ilçesindeki bahçelerin, Senirkent ilçesindeki bahçelere göre daha iyi durumda olduğu belirlenmiştir. Fosfor yönünden, araştırma yöresi topraklarının tümü birinci derinlikte orta ve yeterli düzeydedir. VIPotasyum yönünden, araştırma yöresi topraklarının (0-30 cm derinlikte) % 95.8'i yeterli ve yüksek sınıfta yer almaktadır. Kalsiyum ve Magnezyum yönünden ise araştırma topraklarının tümünün (her iki derinliktede) iyi durumda olduğu belirlenmiştir. 2. Araştırmada alınan yaprak örneklerinin analizleri sonucunda, kuru maddede, % 2.14-3.44 N, % 0.133-0.286 P, % 1.81-2.70 K, % 1.32-2.95 Ca, % 0.202-0.576 Mg saptanmıştır. Buna göre.N içerikleri yönünden, Uluborlu yöresindeki bahçelerin büyük çoğunluğu (% 94.4) yeterli ve yüksek, Senirkent yöresindeki bahçelerin ise tümü yeterli düzeyde azot içermektedir. Fosfor yönünden, Uluborlu yöresindeki bahçelerin % 83. 3 'ünün, Senirkent yöresindeki bahçelerin ise tümünün yeterli düzeyde olduğu belirlenmiştir. Potasyum yönünden ise bahçelerin tümü yeterli düzeyde olup, bahçelerin potasyum ile beslenme açısından sorunlarının olmadığı tespit edilmiştir. Kalsiyum içerikleri yönünden, Uluborlu yöresindeki bahçelerin % 55.6'sı, Senirkent yöresindeki bahçelerin ise % 83.3'ü yeterli, bahçelerin geri kalanı ise (her iki yörede de) genellikle yüksek düzeyde bulunmuştur. Magnezyum içerikleri yönünden, Uluborlu yöresindeki bahçelerin % 77.8'i yeterli, % 22.2'si düşük düzeyde magnezyum içermektedir. Aynı şekilde, Senirkent yöresindeki bahçelerin ise % 50'si düşük, % 50'si yeterli düzeyde magnezyum içermektedir. VIIDETERMINATION OF NUTRITIONAL STATUS OF CHERRY TREES IN REGARD OF MACRONUTRIENTS IN ULUBORLU AND SENIRKENT REGION SUMMARY This experiment was made to investigate macronutrient levels and to determine the nutrient problems of cherry Orchard in Uluborlu and Senirkent region. For this objective, from the Uluborlu and Senirkent district 24 leaf samples and 48 soil samples (in depth of 0-30 cm and 30-60 cm) were taken on 19-20 June 1991. The cultivar was 0900-Agriculture. In the soil samples, pH, CaC03, total soluble salt, texture, organic subtance, N, P, K, Ca and Mg and in the leaf samples N, P, K, Ca and Mg analysis were made. Analysis results which is belong to soil and leaf samples compared with the limit values. When evaluated the experimental data, the following results were obtained: 1. The soil pH of experiment region was 7.54-8.15 with slightly alkaline to alkaline. In respect to this region, it is seen that Uluborlu soils show slightly alkaline and Senirkent soils alkaline reactions. From the point of view of CaC03, the majority of VIII
Özet (Çeviri)
DETERMINATION OF NUTRITIONAL STATUS OF CHERRY TREES IN REGARD OF MACRONUTRIENTS IN ULUBORLU AND SENIRKENT REGION SUMMARY This experiment was made to investigate macronutrient levels and to determine the nutrient problems of cherry Orchard in Uluborlu and Senirkent region. For this objective, from the Uluborlu and Senirkent district 24 leaf samples and 48 soil samples (in depth of 0-30 cm and 30-60 cm) were taken on 19-20 June 1991. The cultivar was 0900-Agriculture. In the soil samples, pH, CaC03, total soluble salt, texture, organic subtance, N, P, K, Ca and Mg and in the leaf samples N, P, K, Ca and Mg analysis were made. Analysis results which is belong to soil and leaf samples compared with the limit values. When evaluated the experimental data, the following results were obtained: 1. The soil pH of experiment region was 7.54-8.15 with slightly alkaline to alkaline. In respect to this region, it is seen that Uluborlu soils show slightly alkaline and Senirkent soils alkaline reactions. From the point of view of CaC03, the majority of VIIIsoils were heavy calcerous. The soils of Uluborlu district were heavy calcerous, but the soils of Senirkent district, 66.7 % were heavy calcerous, 33.3 % high calcerous. The soluble salt values of experiment region were 0.007 % to 0.046 %, and shows no problem in regard of salinity. The texture of soil was generally clay loam, sandy clay loam, sandy loam and clay characters. The organic subtance values of soil were 0.13-3.13 %. Generally, in the 0-30 cm depth 91.7 %, and in the 30-60 cm depth 95.8 % of this area soils were poor in humus contents. The total nitrogen contents of soil were 0.011- 0.212 %. Available phosphorus contents values were 2.06- 103.55 ppm, exchangeable potassium were 0.119-24.10 me/100 g soil, exchangeable calcium contents were 13.84-48.80 me/ 100 g soil, exchangeable magnesium contents were 1.83- 6.00 me/ 100 g soil. In regard of nitrogen, the comparison with limit values, (in 0-30 cm depth), Ln 66.7 % soils, the level was found unsuf f icient, and in the rest of it, the values were in medium and sufficient level. When the towns are compared, the levels of Nitrogen in the orchards of Uluborlu were better than t^e orhards of Senirkent. In regard of phosphorus, in the experimental area soils, the level were medium to sufficient level, in 0-30 cm depth. From the point of view of potassium 95.8 % of IXexperiment district soils were sufficient and high level. In respect to the Ca and Mg all soils in the experiment district were (of both depth) at sufficient level. 2. In the dry matter of leaf samples, 2.14-3.44 % N, 0.133-0.286 % P, 1.81-2.70 % K, 1.32-2.95 % Ca, 0.202- 0.576 % Mg were determined. From this results it is understand that, from the point of view of total nitrogen, the majority of orchards in Uluborlu district (94.4 %) were sufficient and high, in the Senirkent district were all sufficient. In respect to the Phosphorus, 83.3 % of orchards in Uluborlu district and all of Senirkent district were sufficient. From the point of view of potassium, all orchards were sufficient without any problem from this nutrient. In respect to the Ca, 55.6 % of orchards in Uluborlu district and 83.3 % of Senirkent were sufficient and the rest were high. From the point of view of Mg, 77.8 % of orchards in Uluborlu district were sufficient, and 22.2 % of orchards were low, in the same wuy, 50 % of orchards in Senirkent district were low, and 50 % of orchard were sufficient.