Düşey elemanların süreksizliğinin düzlemde ve uzay sistemde incelenmesi
An Investigation of the discontiunity of vertical structures elements on the plane and the space system
  1. Tez No: 106035
  2. Yazar: CAFER ONUR ÇANDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTAÇ MERTOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Ill ÖZET Tez çalışmamızda;“Düşey Elemanların Süreksizliğini İnceleyebilmek”ve karşılaştırmalarda bulunabilmek çok katlı model çerçeve sistemler meydana getirilmiş, bu sistemlerden orta açıklıktaki kolonu kaldırmak suretiyle 4 katlı, 5 katlı, 6 katlı, 7 katlı, 8 katlı model çerçeve sistemler oluşturulmuş, bu sistemleri oluşturan kolon ve kirişlere ön boyutlama yapılarak düşey ve yatay yükler altında Sonlu Elemanlar Programı ile statik ve dinamik çözümler elde edilmiştir. Düzlemde oluşturduğumuz bu model sistemler, 3 boyutlu uzayda çok katlı modellere dönüştürülmüş, bu modellerin de tez konusu çerçevesinde incelemeler ve karşılaştırmalar yapabilmek ve aynı zamanda sonuca ulaşabilmek için düzlem modellerin orta açıklıklanndaki 1, 2 ve 3 adet kolonları kaldırılarak 3 boyutlu yapı modelleri teşkil edilmiş, bu modeller üzerinde de kolon ve kirişlere ön boyutlama yapılarak düşey ve yatay yükler altında Sonlu Elemanlar Programı ile statik ve dinamik çözümler elde edilmiştir. Elde edilen bu çözümler ışığında 4 katlı model sistemler birim alınarak karşılaştırmalar yapılmış yapılan karşılaştırmalar ve çözümler,çizelgeler ve şekiller halinde sunularak“Düşey Elemanların Süreksizlikleri Düzlemde ve Uzay Sistemde İncelenmiştir”. ANAHTAR KELİMELER: Süreksizlik, Statik, Dinamik, Düzlem, Uzay
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study, we formed multiple storey frame systems to investigate the discontiunity of vertical structure elementi,. By removing the interval columns 4 storeys, 5 storeys, 6 storeys, 7 storeys, 8 storeys model framesystems have been formed. As making first dimension to columns and beams which has been forming this system, in vertical and horizontal loads statics and dynamics solutions have been found by finite elements method programmes. This models systems, that we appeared on the plane, has been transformed to several multiple story frame models in 3 dimensional spaces. Compared with the solution 1, 2, 3 number columns which are on the middle interval has been removed and 3 dimensional structure models are formed.A first dimension has done to columns and beams in this models. And finally statics and dynamics solutions have been found by finite elements methods programmes. According the results, which have been gotten 4 storey model systems were taken as a model, comparisons have been done and presented as solitions, figures and Vertical Elements Incontinuity were investigated on the space system. KEYWORDS: Discontiunity, Static, Dynamic, Plane, Space