Tam değişken gerilmede T/M esaslı radyal yatakların aşınma ve sürtünme özelliklerinin deneysel incelenmesi
  1. Tez No: 106034
  2. Yazar: RECAİ FATİH TUNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT KURBANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
in ÖZET Bu çalışmada, toz metalurj isiyle üretilen sinter bronz yatakların aşınması ve sürtünme kuvveti gibi tribolojik özelliklerinin tespiti için yeni bir deney seti dizayn edilmiş ve üretilmiştir. T/M sinter bronz yataklar ticari olarak kullanılmaktadır ve bakır ve kalay tozlan içerir. Yataklar, 45um çapındaki ve %90Cu %10Sn kompozisyonundaki tozlardan meydana gelmektedir. Deneyler dinamik yükleme şartlarında gerçekleştirilmiştir. Preslenmiş ve sinterlenmiş deney yatakları deneyler boyunca yağ ile beslenmiştir. Yükün büyüklüğü diskin eksantrikliğine göre ayarlanabilmektedir. Ölçüm levhasma Wheaston köprüsü oluşturulacak şekilde bağlanan strain-gaugelere kuvvetle orantılı olarak sinyal verilmekte ve bu sinyaller sürtünme kuvveti olarak bilgisayara kaydedilmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Toz Metalürjisi, Sürtünme, Aşınma, Kendinden Yağlamalı Bronz Yataklar, Dinamik Yükleme
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study, a new designed test rig was designed to measure the tribological characteristics such as friction force and wear of base sintered bronze journal bearings manufactured with powder metallurgy (P/M), and manufactured. P/M base sintered bronze bearings are commercially available and they contain elemental copper and tin powders. Composition of powders are 90% Cu+10% Sn with 45um powder diameter. The tests were carried out under dynamical loading conditions. Pressed and sintered test bearings were immersed into oil during the experiments. The magnitude of load is adjusted according to the eccentricity of the cam where loading components are provided. Related to the strain gauges forces, Wheatstone bridge formed on the measurement cycle gives beams proportional to the forces. Then, these signals were recorded by computer as friction forces. KEY WORDS: Powder Metallurji, Friction, Wear, Bronz Self-Lubricated Bearings, Dynamic Loading