Burdur İli ev tozlarının incelenmesi
The Search of house dusts in Burdur
- Tez No: 106036
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Bu çalışmada Mart 2000-Şubat 2001 döneminde, Burdur' da tespit edilen istasyonlarda ev tozlarındaki alerjenik materyaller incelenmiştir. İstasyon olarak belirlenen 10 evden her ay elektrik süpürgesiyle toplanan tozlar, düzenli olarak alınmış ve Wodehouse yöntemine göre preparat hazırlanmıştır. Bu preparatlar Zeiss araştırma mikroskobunda incelenmiş ve 4 cm2 alandaki polen, mantar sporu, bitki dokuları ve tüyleri, nişasta taneleri, böcek parçalan ve hayvan tüyleri gibi materyallerin teşhisleri ve aylara göre sayımlan yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar 1 cm2'ye düşen alerjik materyal sayısına dönüştürülerek tablo ve grafiklerde gösterilmiştir. Grafikler çalışmanın yapıldığı dönemdeki meteorolojik faktörlerle karşılaştmlarak arasındaki ilgi tespit edilmeye çalışılmıştır. Sonuç olarak, Burdur ev tozlannda 50 taksona ait polen tespit edilmiştir. Yıllık 1 cm2'ye düşen toplam polen sayısı 343,9'dır. En sık polenlerine rastlanan familyalar Pinaceae, Chenopodiaceae, Cupressaceae ve Poaceae'dir. Tespit edilen nişasta tanecikleri 1 cm2'ye 2618,65 ile ilk sırayı alır. 1 cm2'ye 46,17 tane mantar sporu düşerken, 37,08 tane bitki dokusu ve tüyü düşmüştür. Bu durumda Burdur için alerjik olan polenler Chenopodiaceae, Cupressaceae ve Poaceae'dir. Mantarlardan da Alternaria ve Cladosporium'un Burdur için alerjik olduğu düşüncesindeyiz. ANAHTAR KELİMELER: Alerji, Burdur, Ev tozu, Meteorolojik faktörler
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, allergic materials in houses dust of Burdur center were investigated between March of 2000 and February of 2001. Ten station were chosen for this study in Burdur. The dust was collected by a vacuum cleaner from houses as the station were taken as samples and preparations were made according to the Wodehouse procedure. These preparations were investigated under the Zeiss research misroscope and allergic materials such as fungus spores, pollens, plant trichome and tissues, insect part, animal hair, starch grains in a 4 cm2 was adjusted to the number in 1 cm2 and were shown in tables and figures. The graphics were matched with the meteorological factors at the time of this work carried out and the relationships between them were tried to be determined. As a result, in the houses dust of Burdur pollens belonging to 50 taxons were found. Among total allergens, majority of the pollens belonged to families Pinaceae, Chenopodiaceae, Cupressaceae and Poaceae were found 343,9 grains in 1 cm2. Among all allergens in 1 cm2 there were 2618,65 starch grains, 46,17 fungus spores and 37,08 plant trichomes and tissues. Under stant there Chenopodiaceae, Cupressaceae and Poaceae are allergenic for Burdur. In addition we think that among fungus spores, Alternaria and Cladosporium spores are allergical for Burdur. KEY WORDS: Allergy, Burdur, indoor dust, Meteorological factors