Isparta yöresi süt sığırcılığı işletmelerinde ahırların yapısal yönden mevcut durumları ve geliştirilme olanakları üzerine bir araştırma
A Study on current structural conditions and possibilities of improvements of dairy barns in Isparta province
- Tez No: 106038
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVRUZ YARDIMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
m ÖZET Bu çalışma, İsparta bölgesinde faaliyet gösteren süt sığın işletmelerindeki yapısal durumu belirlemek ve çözüm olanakları sunmak amacıyla yapılmıştır. İsparta koşullarında uygulanana barınak tipleri ve kapasiteleri, süt sığtfcılığının yoğun olarak yapıldığı ilçeler ve hayvan yetiştirme şekilleri konusunda elde edilen veriler değerlendirilip süt sığırcılığı yapılan ilçelerden 25 adet işletme araştırma kapsamına alınmıştır. Seçilen 25 işletmede bulunan ahırların çeşitli yönden resimleri çekilmiş ve ayrıntılı planları çizilmiştir. Ayrıca arazi koşullarında çiftçilerle anket çalışması yapılmış ve bu çalışmalar sonucunda elde edilen veriler değerlendirilerek bölgeye uygun çözümler sunulmuştur. Araştırma kapsamında incelenen işletmelerin % 64'ünde kapalı (bağlı-duraklı), %20'sinde serbest (açık), % 16'sında serbest duraklı barınak sistemi uygulandığı görülmüştür. İşletmelerin tamamında Holstein cinsi süt sığın yetiştirilmekte olup bu işletmelerin % 72'si 20 baş ve daha fazla hayvan kapasitesine sahiptir. İşletmeler proje yönüyle değerlendirildiğinde 6 işletmenin projesinin bulunduğu buna karşılık 19 işletmenin projesinin olmadığı belirlenmiştir. İşletmelerin % 60'mda yapı malzemesi olarak briket, % 28'inde tuğla ve % 12'sinde figüre taş kullanılmıştır. İncelenen işletmelerin hiçbirisinde doğum bölmesi ve hasta hayvan bölmesine rastlanmazken, işletmelerin % 60'mda buzağı mevcut olup, % 40'mnda buzağı bölmesi yoktur. İşletmelerin % 16'sının boğa bölmesine sahip olduğu görülürken, % 84'ünde boğa bölmesine rastlanmamıştır. Araştırma bölgesinde yapılan incelemeler ve çiftçilerle yapılan görüşmeler sonucunda bölgenin iklim şartlarına ve hayvan yetiştiricilik koşullarına en uygun barınak tipinin serbest (açık) barınak sistemi olduğu tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Süt Sığın, Süt Sığın İşletmesi, Barınak Planlaması
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This study was conducted to identify the constructional status and to introduce possible solutions for the present problems of dairy farms in İsparta region. Twenty-five dairy farms that were randomly chosen from various counties in İsparta were studied after the evaluation of data concerning with the barn type and capacity, the regions where animal production is common and the type of animal production in the present study. The pictures of these 25 dairy barns were taken at the various perspectives; their detailed constructional plans were drawn. Additionally, an extension survey was carried out with the farmers on these visits. The results of survey were evaluated and scientific solution was presented for some sensitive cases in the region. Of all dairy barns the percentage of confined tie stall barn was 64%, open free stall barn (Feed-lot) was 20% and that of semi-open free stall barn was 16%. Holstein dairy cow was the dominant cow breed in all the farms of region. 72 percent of the barns had less than 20 cows. Approximately, 6 farms out of 25 had a construction project whereas the other 19 farms had no any construction project. The briquette, brick and stone were used as constructional material in 60%, 28% and 12% of the bams, respectively. None of the farms had paddocks for calving and sick animals. 60% of the farms had paddocks for the newborn calves while 40% had no paddocks. 16% of the farms had the bull paddocks while 84% had no bull paddocks. It is suggested that the feed-lot type of housing was the most suitable housing type for the region's climate and animal production condition. KEY WORDS: Dairy Cows, Dairy Cow Barn, Barn Plan.