Isparta yöresi halkından alınan kan örneklerinde kan kimyası ve lipid düzeyi değişim konusunda bir araştırma
- Tez No: 57217
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CENGİZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kimya, Chemistry
 - Yıl: 1996
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Bu çalışmada İsparta ve çevresinde yaşayan, yaşları 20- 59 arasında değişen 20 0 sağlıklı kişide plazma lipid ve lipoprotein düzeylerinin, yaş grupları, cinsiyete göre değişimi saptandı. Toplam kolesterol, HDL-Kolesterol, LDL-Kolesterol, trigliserid düzeyleri ve toplam kolesterol / HDL-kolesterol, LDL-kolesterol / HDL kolesterol oranları yaş gurupları arasında anlamlı farklılık gösterdi. Toplam kolesterol ve LDL-kolesterol 50-59 yaş gurubunda en yüksek bulundu. Toplam kolesterol / HDL-kolesterol ve LDL kolesterol / HDL-kolesterol oranları 50-59 yaş gurubunda en yüksek değere ulaştı. HDL-Kolesterol düzeyi 20-29 yaş gurubu kadın ve erkeklerde yaklaşık eşit, diğer yaş guruplarında ise kadınlarda daha yüksek bulundu. Toplam kolesterol düzeyi ise 20-29 ve 30-39 yaş gurubu kadınlarda erkeklerden daha fazla, 40-49 ve 50-59 yaş gurubu erkeklerde ise kadınlardan daha fazladır. Sonuç olarak lipid ve lipoproteinler yaş ve cinsiyete göre değişiklik göstermiştir. Her yaş gurubu için bulunan ortalama değerler, aterosklerozis için risk kabul edilen değerlerden düşüktür.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT In this study, the change in plasma lipid and lipoprotein levels according to age grup and sex in 200 healthy adults living in the İsparta region and having ages between 20-59 was determined. The total choselterol, HDL-cholesterol, LDL-cholesterol and triglyceride levels and total cholesterol/HDL-cholestero 1, LDL-cholesterol/HDL-cholesterol ratios showed significant differences among age groups. The highest total cholesterol and LDL-cholesterol levels were indentified in the 50-59 years age group. The Total cholesterol/HDL-cholesterol and LDL-choles- terol/HDL-cholesterol ratios reached the highest valve in the 50-59 age group. The HDL-cholesterol levels was faired in females and in males in the 20-29 age group while the HDL-cholesterol levels reached the higer in the other age group. The total cholesterol level was higher in fameles than in males in the 20-29 and 30-39 age groups. The total cholesterol level was higher in males than in fameles in the 40-49 and 50-59 age groups. As a result lipid and lipoproteins showed significant correlation with age and sex. The average valves obtained for each age group were lower than the valves accepted as risk. for atherosclerosis.