Isparta yöresi gül tarımı yapılan topraklarının fosfor durumları ve fosfor fiksasyonlarının belirlenmesi
Determination of the phosphorus status and phosphorus fixation of the rose growing soils in the Isparta region
  1. Tez No: 16529
  2. Yazar: N.BURCU TAŞATAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SADIK USTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ii ÖZET Yüksek Lisans Tezi İSPARTA YÖRESİ GÜL TARIMI YAPILAN TOPRAKLARININ FOSFOR DURUMLARI VE FOSFOR FİKSASÎONLARININ BELİRLENMESİ N. Burcu TAŞATAR Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilin Dalı Danışman : Doç. Dr. Sadık USTA 1991, Sayfa: 99 Jüri : Doç. Dr. Sadık USTA : Prof. Dr. Kor ay H1KTANIR : Prof.Dr. Hüseyin S. BAŞKAYA Bu çalışmada Isparta yöresinde gül tarımı yapılan bahçe topraklarının fosfor kapsamları ile fosfor fiksasyon kapasiteleri belirlenmiş; çeşitli fosfor formları ile toprak özellikleri arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. Ayrıca toplam fosfor kapsamı ile diğer fosfor formları arasındaki ilişkilerde incelenmiştir. Çalışmada ayrıca 0-20 cm yüzey toprak katmanı ile 20-40 cm derinlik katmanı arasında fosfor kapsamları yö nünden ayrımlılık bulunup bulunmadığıda araştırılmıştır. Yöre topraklarının fosfor kapsamlarının oldukça ayrımlılık gösterdiği, fosfor fiksasyon kapasitelerinin yüksek olduğu çeşitli fosfor formları ile bazı toprak özellikleri arasında ilişkilerin bulunduğu saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Toprakta fosfor, fosfor fiksasyonu, yarayışlı fosfor, fosfor formlarının dağılımı.
Özet (Çeviri)
İÜ ABSTRACT Masters Thesis DETERMINATION OF THE PHOSPHORUS STATUS AND PHOSPHORUS FIXATION OF THE ROSE GROWING SOILS IN THE İSPARTA REGION N. Burcu TAŞATAR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor : Assoc. Prof.Dr. Sadık USTA 1991, Page: 99 Jury : Assoc. Prof.Dr. Sadık USTA : Prof.Dr. Koray HAKTANİR : Prof.Dr. Hüseyin S. BAŞKAYA Phosphorus contents and phosphorus fixation capacities of rose growing soils in the Isparta Region were determined and the relationships between various phosphorus forms and soil properties were investigated. In addition the relationship between total phosphorus content and other phosphorus forms were examined. Further more possible differences between phosphorus contents of 0-20 cm and 20-40 cm soil layers were texted. Phosphorus contents of the region soils varied significantly, phosphorus fixation capacities were high, and some relationships were found between various phophorus forms and some soil properties. KEY WORDS : Phosphorus in soils, phosphorus fixation, avaiable phosphorus, distribution of phosphorus forms.