Isparta ili sera koşullarında bazı glayöl (Gladiolus grandiflorus) çeşitlerinin yetiştirilmesi üzerine bir çalışma
- Tez No: 106042
- Danışmanlar: PROF. DR. M. ATİLLA AŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
11 ÖZET Bu çalışma Süleyman Demirel Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünde bazı glayöl çeşitlerinin örtü altı koşullarında gelişimlerini incelemek ve yetiştiriciliğe uygun olan çeşitleri tespit etmek amacıyla yapılmıştır. 9 Mart ve 29 Mart 2000 tarihlerinde olmak üzere 2 dikim zamanında ve yüksek plastik tünel altında yapılan dikimlerde Mascagni ve White Friendship olmak üzere iki çeşit kullanılmıştır. Çeşitler dikim zamanlan itibariyle bitki boylan, sap uzunluklan, başak uzunluklan, kandil sayılan ve sap kalınlıklan gibi özellikler bakımından birbirleri ile kıyaslanmıştır. Bitki boylan bakımından en iyi sonuç 9 Mart 2000 tarihinde yapılan dikimlerde White Friendship çeşidinde saptanmıştır. En kısa bitki boyu ise Mascagni çeşidinde tespit edilmiştir. 9 Mart 2000 tarihinde yapılan dikimlerde sap uzunluğu bakımından en iyi sonuç White Friendship çeşidinde gözlenmiş, en kısa sap uzunluğu ise 29 Mart 2000 tarihinde yapılan dikimlerde ve Mascagni çeşidinde saptanmıştır. Başak uzunluğu bakımından en iyi sonuç 9 Mart 2000 tarihinde yapılan dikimlerde ve Mascagni çeşidinden elde edilmiştir. En kısa başak uzunluğu ise 29 Mart 2000 tarihinde yapılan dikimlerde White Friendship çeşidinde tespit edilmiştir. Mascagni çeşidi 9 Mart 2000 tarihinde yapılan dikimlerde en fazla kandil sayışma sahip çeşit olmuştur. En az kandil sayışım ise 29 Mart 2000 tarihinde yapılan dikimlerde White Friendship çeşidi göstermiştir. Sap kalınlıklan (çap) bakımından ise en fazla çap Mascagni çeşidinde ve 29 Mart 2000 tarihinde yapılan dikimlerde saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Glayöl, Kesme çiçek, Glayöl dikim zamanı.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT This study has been done in order to examine for some varieties of gladiolus under greenhouse conditions and to determine the species applicable to agriculture at the Horticulture Department of Agricultural Faculty of Süleyman Demirel University. Two varieties, the Mascagni and the White Friendship, have been used under high plastic tunnel in two planting period as March 9 and 29 (of the year 2000). The comparisons have been achieved among the varieties as lenght and thickness. The best results in terms of plant lenght and stalk width have been observed in White Friendship in the first (March 9) planting time, and the shortest plant length and stalk length have been detected in the Mascagni in the second (March 29) time. Conversely, the best results in spike lenght and number of candles have been found for the Mascagni in the first period, but the shortest length and the least in White Friendship in the second. Similarly, the biggest stalk width has been detected for the Mascagni in the second planting time. KEYWORDS: Gladiolus, Cut Flower, Gladiolus Planting Time.