İklimsel olmayan bazı abiotik hidrografik faktörlerin Tohma çayı (Sivas) makroflorası ve balık türlerinin dağılımına olan etkileri üzerine bir çalışma
A Study on effect of distribution of macrophlora and fish species in river Tohma (Sivas) of non climatic same abiotic and hidrographic factors
- Tez No: 106082
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EROL KESİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
VI ÖZET Bu araştırma; Tohma Çayında (Sivas-Gürün) dağılım gösteren makrobitkiler ve balık türlerinin araştırılması ve makrobitkilerin balık dağılımlarına olan etkisi 5 istasyonda aylık bazı kimyasal değerler ölçülerek yürütülmüştür. Çalışma sırasında Tohma Çayı kaynağından Gürün ilçe sınırlarını terk edene kadar düzenli bir çay yapısı göstermekte olup, balık ve bitki dağılımında olumsuz bir etki görülmemiştir. Ancak Tohma Çayında aşın bir kirlilik söz konusudur. Çalışma sonucunda Tohma Çayında mevcut yedi balık türü tespit edilmiştir. Gylptothorax armeniacum, Leuciscw cephalus, Copeata copeata umbla, Salmo trutta macrostigma, Oncorhynchus mykiss, Barbus plebejus lacerta, Phoxinellus sp. dir. Ayrıca Tohma Çayında on iki akvatik makrobitki türü saptanmıştır. Char a sp., Potamogeton crispus, Batrachospermıun sp., Lemna minor, Equisetum fluvitale, Nasturtium officinale, Groenlandia densa, Typha latifolia, Phragmites australis, Juncus inflexus, Myriophyllum spicatum, Ranunculus trichophyllus ' dir. Tohma Çayında yıllık; Su sıcaklığı ortalaması 12.4 °C, pH 8.3 ve Çözünmüş Oksijen 7.8 mg/1 olarak ölçülmüştür. ANAHTAR KELİMELER : Tohma Çayı, Akvatik Makrobitki, Balık
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT This study was conducted to investigate the distributions of plants and fish species by measuring some chemical parameters related with the effect of macroplants on the fish population in the creek of Tohma at Gürûn-Sivas. During the study period, Tohma's creek shows a regular structer of water line from it's source to leaving the borders of county. It's any negative effect on the distribution of plant and fish has not been observed. However, there was pollution in the creek of Tohma. Seven species offish were determined in the Tohma's creek at the end of study. These are Glyptothorax armeniacum, Copeata copeata umbla, Salmo trutta macrostigma, Oncorhynchus mykiss, Barbus plebejus lacerta, Phoxinellus sp. and Leiiciscus cephalus. Also, twelve species of acvatic macroplant were determined aboundantly in the creek of Tohma. These plant were Chara sp, Lemna minor, Batrachospermum sp., Equisetwn fluvitale, Nasturtium officinale, Groenlandia densa, Typha latifolia, Phragmites australis, Juncus inflexus, Myriophyllwn spicatum, Potamogeton crispus and Ranunculus trichophyllus. The one year's median water heat, pH and the concentration of dissolved oxygen were 12.4°C, 8.3 and 7.8 mg/1 in the creek of Tohma, respectively. Key word: Tohma creek» acvatic plants, fish