Anadolu karaçam (Pinus nigra subsp.pallasiana (Lamb.) holmboe)nın bazı tohum meşcereleri, klonal tohum bahçeleri ve kültürel plantasyonlarının kozalak ve tohum özellikleri üzerine araştırmalar
Studies on cones and seeds characteristics of some seed stands, seed orchards and cultural plantations of crimean pine (Pinus nigra Arn.subsp.pallasiana (Lamb.)Holmboe)
- Tez No: 106098
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH GEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Ill ÖZET Bu çalışmada, Anadolu Karaçamı (Pimts nigra Am. sübsp. paüasiana (Lamb.) Holmboe)'mn tescili yapılmış 4 tohum meşceresi ile bunlara ait genetik materyalle kurulan 3 klonal tohum bahçesi ve 4 kültürel plantasyonun kozalak ve tohumlarının baa morfolojik özellikleri ile bu özelliklerin değişkenliği araştırılmıştır. Ayrıca, bu tohum kaynaklarının kozalak ve tohum özellikleri arasındaki ilişkiler de mcelenmiştir. Buna göre; tohum meşcereleri, klonal tohum bahçeleri ve kültürel plantasyonların, kozalak ve tohum özellikleri bakımından hem kendi aralarında hem de kendi içlerinde önemli düzeyde değişkenlik gösterdiği tespit edilmiştir. Ayrıca, çalışmaya konu olan tüm tohum kaynaklarında uygulama açısından önem taşıyan Kozalak ağırlığı - Tohum 1000 Dane ağırlığı arasındaki ilişki klonal tohum bahçeleri ve kültürel plantasyonlarda önemli görülürken, tohum meşcerelerindeki ilişkiler önemsiz bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Anadolu Karaçamı, Tohum Meşceresi, Tohum Bahçesi, Kültürel Plantasyon, Kozalak, Tohum,
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study, the variation of some morphological characteristics of cone and seed related with four registered Crimean pine [Pinus nigra Am. subsp. pallasiana (Lamb.) Holmboe] seed stands together with three seed orchards and four plantations which are established by genetically material obtained from those of seed stands have been studied. In addition, relations between the characteristics of cone and seed of all the seed sources have been investigated. It is determined that there are significant variation level between the seed sources in terms of their cone and seed characteristics; the determined variation is not only found between the four seed stands, but also between the other groups of seed sources. Besides, there were statistical significant relationships at least P= 0.05 level between 1000 seed weight and cone weight for seed orchards and seed plantations (cultural plantations). But, the relationship was non-significant in the seed stands,. KEY WORDS: Anatolian black pine, Seed stands, Seed orchards, Cultural plantations, Cone, Seed.