Bazı nano partiküllerin anadolu karaçamı (Pinus nigra arnold. subsp. pallasiana lamb. (holmboe)) tohumlarının çimlenmesi üzerindeki etkisi
Effect of some nanoparticles on seed germination of anatolian black pine (Pinus nigra arnold. subsp. pallasiana lamb. (holmboe))
- Tez No: 597964
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZGİN AYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin Kastamonu ili Taşköprü ilçesinden temin edilen Pinus nigra subsp. pallasiana (Anadolu karaçamı) alt türüne ait tohumlara uygulanan nanopartiküllerin çimlenmeye etkisi araştırılmıştır. Gün gün çimlenmeler takip edilmiş ve kayıtlara geçilmiştir. 14. günün sonunda plumula ve radikulası yani çap, kök ve gövde boyu ölçülmüştür. Petri kaplarında yapılan ölçümler sonucunda; Silika nanopartikülde en fazla çap 1200 mg/l, en uzun gövde yapan 1200 mg/l ve en uzun kök boyu oluşturan 1600 mg/l konsantrasyonudur. Fe2O3 Np de en fazla çap 2000 mg/l, en uzun gövde yapan 1200 mg/l ve en uzun kök boyu oluşturan 1200 mg/l konsantrasyonudur. Fe3O4 Np de yapılan ölçümler sonucunda en fazla çap 800 mg/l, en uzun gövde yapan 1600 mg/l ve en uzun kök boyu oluşturan 1600 mg/l konsantrasyonudur. ZnO Np de en fazla çap 2000 mg/l, en uzun gövde yapan 2000 mg/l ve en uzun kök boyu oluşturan 800 mg/l konsantrasyonudur. CuO Np de en fazla çap 800 mg/l, en uzun gövde yapan 600 mg/l ve en uzun kök boyu oluşturan 200 mg/l konsantrasyonudur. Au Np de en fazla çap 100 mg/l, en uzun gövde yapan100 mg/l ve en uzun kök boyu oluşturan 40 mg/l konsantrasyonudur. TiO2 Np de en fazla çap 600 mg/l, en uzun gövde yapan 600 mg/l ve en uzun kök boyu oluşturan 600 mg/l konsantrasyonudur. Ag Np de en fazla çap 100 mg/l, en uzun gövde yapan 100 mg/l ve en uzun kök boyu oluşturan 100 mg/l konsantrasyonudur. Sonuç olarak; Ag, Fe3O4, Fe2O3, ZnO ve Silika nanopartiküllerinin yüksek konsantrasyonda CuO2 veTiO2 Np'lerin ise düşük konsantrasyonlarında olumlu etki ettiği gözlemlenmiştir. TiO2 nanopartikül uygulamasında olumsuz bir etki tespit edilmemiştir. Ayrıca kontrol grubundaki radikula kalınlığı değerinin, nanopartikül uygulamalarına göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Turkey's Black Sea region of Western Black Sea Region Kastamonu province Taşköprü district from Taşköprü origin of the obtained Pinus nigra Arnold. subsp. pallasiana Lamb. (Holmboe) (Anatolian black pine) germination of nanoparticles applied to the type of seeds effect has been studied over. he day was followed by germination and registration was started. At the end of 14th day, plumula and radicula, ie diameter, root and stem length were measured. As a result of measurements made in Petri dishes; Silica nanoparticle is also the highest concentration of 1200 mg / l, the longest body is 1200 mg / l and the longest root length is 1600 mg / l concentration. The maximum diameter of Fe2O3 Np is 2000 mg / l, the longest body is 1200 mg / l and the longest root length is 1200 mg / l. In Fe3O4 Np, as a result of the measurements, the maximum diameter is 800 mg / l, the longest body is 1600 mg / l and the longest root length is 1600 mg / l concentration. he maximum diameter of ZnO Np is 2000 mg / l, the longest body is 2000 mg / l and the longest root length is 800 mg / l. In CuO Np, the maximum diameter is 800 mg / l, the longest body is 600 mg / l and the longest root length is 200 mg / l. n Au Np, the maximum diameter is 100 mg / l, the longest body is 100 mg / l and the longest root length is 40 mg / l. The maximum diameter of TiO2 Np is 600 mg / l, the longest body is 600 mg / l and the longest root length is 600 mg / l. The maximum diameter in Ag Np is 100 mg / l, the longest body is 100 mg / l and the longest root length is 100 mg / l. As a result, it was observed that Ag, Fe3O4, Fe2O3, ZnO and Silica nanoparticles had positive effects at high concentration. CuO2 and TiO2 Np's had a positive effects at low concentrations. There is no negative effects on TiO2 Np. It was found that the thickness of the radical was higher than most nanoparticles.