Bazı orman ağacı türlerinin ağaçlandırma sahalarında büyüme performansı
Growth performances of some forest tree species in afforestation areas
  1. Tez No: 833585
  2. Yazar: YUSUF ÖZBEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEBİ BİLİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu Yüksek Lisans tez çalışmasında, Anadolu Karaçamı [Pinus nigra Arnold. subsp. pallasiana (Lamb.) Holmboe], Toros Sediri (Cedrus libani A. Rich.) ve Akdeniz Servisi'nin (Cupressus sempervirens L.), 1995 yılında tesis edilen saf ve karışık ağaçlandırma sahalarında, ağaç boyu, dip çap ve göğüs yüksekliği çapı özellikleri araştırılmıştır. Çalışmada, türler bu özellikler bakımından karşılaştırılarak ve özellikler arası ilişkiler tahmin edilerek, ağaçlandırma uygulamalarına katkı sağlanması amaçlanmıştır. Çalışma sonucunda, ortalama ağaç boyu Anadolu Karaçamı'nda (10.3 m) en yüksek, Toros Sediri'nde (8.2 m) en düşük bulunmuştur. Akdeniz Servisi en yüksek dip ve göğüs yüksekliği çapına (36.1 cm ve 27.3 cm) sahipken, Toros Sediri ise bu özellikler (21.2 cm ve 16.0 cm) bakımından düşük performans göstermiştir. Varyasyon katsayısı bağlamında tür içi bireyler arası ağaç boyu, dip çap ve göğüs yüksekliği çapı geniş farklılıklar göstermiştir. Örneğin, ağaç boyu Anadolu Karaçamı'nda 5.2 m ve 10.3 m arasında, Toros Sediri'nde 5.3 m ve 9.8 m arasında ve Akdeniz Servisi'nde 5.4 m ile 10.4 m arasında değişim göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Tree height, diameter at base, diameter at breast height of Anatolian black pine [Pinus nigra Arnold. subsp. pallasiana (Lamb.) Holmboe], Taurus cedar (Cedrus libani A. Rich.) and Mediterrenean cypress (Cupressus sempervirens L.) were studied in pure and mix afforestation areas established in 1995 of the species to compare the species for the characteristics, and to contribute afforestation practices in this M.Sc. thesis. Averages of tree height were the highest in Anatolian black pine (10.3 m), while it was the lowest in Taurus cedar (8.2 m). Mediterrenean cypress had the highest diameter at base (36.1 cm) and diameter at breast height (27.3 cm). They were the lowest in Taurus cedar (21.2 cm and 16.0 cm). There were large differences among individuals within species for tree height, diameter at base, diameter at breast height based on coefficient of variation. For instance, tree heights were between 5.2 m and 10.3 m in Anatolian black pine, ranged from 5.3 m to 9.8 m in Taurus cedar, and between 5.4 m and 10.4 m in Mediterrenean cypress. The species also showed significant difference (p0.05) in Mediterrenean cypress.